Nový domov pro seniory v Hrádku nad Nisou nabízí i péči o nemocné Alzheimerem nebo odlehčovací službu. První klienty přijme na začátku července

9. červen 2024 14:32

Přes čtvrt miliardy korun stál nový domov důchodců v Hrádku nad Nisou. Dvě třetiny nákladů pokryly evropské dotace. Zařízení, kde je i oddělení pro klienty s Alzheimerovou chorobou, připravoval Hrádek 8 let. Má kapacitu 36 lůžek, v případě nutnosti je možné ji rozšířit až na 42 míst.

„Tady jsou vlastně tři služby. Je to domov pro seniory, domov se zvláštním režimem, de facto se jedná o službu pro lidi s Alzheimerovou chorobou, a pak je tady odlehčovací služba. Když někdo má doma seniora, pečuje o něj, ale chce třeba na 14 dní odjet na dovolenou, tak to pro něj slouží, že si toho člověka může k nám dát,“ vysvětlil ředitel domova Radim Pochop. Podle něj přivítá hrádecký domov pro seniory první klienty na počátku července. Zájem o umístění přitom převyšuje kapacitu domova. Služby budou nabíhat postupně.

„Protože nejbližší domov důchodců je v Liberci nebo v Jablonném, a kdokoliv měl v rodině někoho, koho bylo potřeba umístit do takového zařízení, tak ví co to je, když musíte nějakého seniora umístit dál. Nejste schopni za ním jezdit tak, jak byste chtěli, tak ty vazby se zpřetrhávají a je to dost bolestivé pro tu rodinu,“ nastínil nezávislý místostarosta Pavel Farský, proč je domov seniorů pro příhraniční oblast Hrádecka důležitý.

Spustit audio

Související