Skuhrov, Tample, Pipice. Putování po stopách místopisných jmen obcí a vísek Libereckého kraje
Pokrkonošská Tample podle Tomáše nebo tkalcovského stavu
Tentokrát se vydáme do Podkrkonoší. V údolí říčky Tampelačky se nachází půvabná vesnička Tample. Když redaktorka Ivana Bernáthová tuhle vísku při cestě do Studence objevila, napadla ji souvislost tohoto krásného místa s nějakým honosným chrámem -templem. Ale jak u starosty Josefa Dejmka (NEZ) a jeho manželky Věry zjistila, název Tample může mít původ humorně biblický, ale možná i úplně jiný.
„Když tady šel Panbůh se svatým Josefem tady po těch horách, tak se otočil a řekl: Tam pli! A odplivnul si. Ale to je taková humorná verze,“ usmívá se starosta Svojkova, pod který víska Tample patří.
Jeho manželka, která dělá v obci kronikářku, přidává další možná vysvětlení jména Tample. „Vesnice mohla dostat název podle části tkalcovského stroje, ale taky podle potoka, který se přes obec vine, v podstatě se proplétá a proto Tample. A nakonec je tu odvozenina od Tomase čili Tomáše, kterému se lichotivě dříve říkalo Templinus. Píše se to ve vlastivědné monografii Novopacka,“ upřesňuje paní Věra.
Novopacká vlastivěda ale zatím nepsala o úžasném multifunkčním vozidle, stroji, který si starosta sestrojil pro práce všeho druhu sám. „Název toho vozidla je zatím ve vývoji. Je složený z mnoha různorodých dílů. Motor je z Trabantu, řízení je Wartburg, rychlostka je žigulík VAZ 2106 a zadní náprava je z vozu ARO 230. Cokoliv to přiveze, naloží a odveze, sklopím to, kam potřebuji. Páčkami se ovládá pístnice, která se stáhne nebo roztáhne,“ vysvětluje nadšený konstruktér. Hrdě pak ještě v místní malé hasičské zbrojnici představuje historické hasičské stříkačky, nejstarší je z roku 1906.
Zatímco pan starosta žije úžasnou strojařinou, paní Věra má v malíčku historii Tample. Těší ji například, že ve vesnici byl skvělý divadelní soubor. „Hrálo se tu od roku 1906, nahoře v Tampli byla takzvaná Jiřičkova hospoda, tam se začalo hrát. Když to Jiřičkovi prodali Luňákům a byla to jenom hospoda, tak se hrálo v Tampli 25, kde je dnes truhlárna, a to až do roku 1950. Ve vesnici nebyla chalupa, kde by alespoň jeden člen rodiny nebyl členem souboru,“ přibližuje paní Věra.
Tample je blízko Krkonoš a tak se tam mluvilo podkrkonošským nářečím: „Manželova babička neřekla ‚přijď na návštěvu‘, ale ‚přijď pobejt, popoudáme‘.“ A jak píše Antonín Šolc Tample v kronice a pamětech: „Už za humny to bývávalo Krakonošovo, kterej na prašiuky a šidulid byl setsafraporstky přísnej.“
Paní Věra pochází z Prahy, seznámila se s panem Josefem v učení v roce 1965. Jakmile byl po vojně, vzali se a odešla spolu s ním do Tample. Pan Josef s úsměvem dodává: „Nevím, jak se tomu říká u vás, ale u nás se povídá, že mě uhnala.“
Související
-
Proměny Liberce: Ožijí zanedbané části města pod Ještědem?
Ivana Bernáthová nastíní plány libereckého magistrátu a také hejtmanství na výstavbu na Perštýně a v areálu Textilany, náplavku i proměnu Papírového a Tržního náměstí.
-
Hrady, zámky a muzea Libereckého kraje: Kasteláni, průvodci i muzejníci už se na vás těší
Pracovníci hradů, zámků a muzeí se připravují, až se rozvolní epidemická opatření 5 míst pro vás do seriálu vybrala redaktorka Ivana Bernáthová.
-
Řemeslo žije! Pojďte se s námi podívat za roubenkáři, kloboučnicí, přadlenou, šindelářem a pletařkou
Umějí se ohánět pořízem, zručně zacházejí s vřetánkem nebo s orobincovými došky. Obnovují stará řemesla a navazují tak na fortel našich předků.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.