Osobnosti Libereckého kraje: Seznamte se s jejich životními osudy a úspěchy
Osobnosti Libereckého kraje: Epidemiolog Vladimír Zikmund
Někdejší ředitel liberecké hygienické stanice, epidemiolog Vladimír Zikmund se jako expert Světové zdravotnické organizace spolupodílel na celosvětovém vyhlazení prudce nakažlivých pravých neštovic.
Epidemiolog Vladimír Zikmund pomáhal se zaváděním jednoho z největších objevů medicíny - očkování. Jak připomíná redaktorka Ivana Bernáthová, současný ředitel Krajské hygienické stanice v Liberci Vladimír Valenta navrhl Vladimíra Zikmunda na Poctu hejtmana před třemi lety.
Tak, jak byl pro Vladimíra Valentu, který byl čtyři roky hlavním hygienikem České republiky, vzorem Vladimír Zikmund, byl pro Vladimíra Zikmunda vzorem věhlasný československý epidemiolog Karel Raška. Díky Karlovi Raškovi mohl Vladimír Zikmund pracovat skoro čtvrt století jako expert Světové zdravotnické organizace v řadě zemí Afriky, Asie a na Arabském poloostrově. V Demokratické republice Kongo zformoval během čtyř let mobilní lékařské týmy, které očkovali veškeré obyvatelstvo proti černým neštovicím. Střetl se tam i s autoritářským konžským prezidentem Josephem-Désiré Mobutem. Ten ho donutil odjet ze severu země, kde pravé neštovice doslova řádily, do metropole Kinshasy kvůli pouhým čtyřem případům této nemoci, které se tam objevily před významnými oslavami.
V Indii vymyslel Vladimír Zikmund účinnou metodu vyhledávání nemocných černými neštovicemi. Za ohlášení případů dostávali Indové peníze, aby nemocné z náboženských důvodů nemoc neutajovali. Věřili totiž své bohyni. V zemi se v roce 1975 podařilo pravé neštovice díky očkování a takovým lidem jako byl Vladimír Zikmund úplně vymýtit. O pět let později zmizela tato nemoc, které ve 20. století podlehlo na pět set miliónů lidí, z povrchu zemského úplně.
Vladimír Zikmund získal Poctu hejtmana za svou celoživotní práci v roce 2017.
Související
-
Doktoři 21. století, aneb Doktor Štrosmajer by se divil
V seriálu Doktoři vás Ivana Bernáthová vezme do zmodernizovaných oddělení pěti nemocnic v Libereckém kraji.
-
Jejich život je o tvrdé práci v podzemí, ale taky o tradicích a rituálech. Říkají si „uraňáci“
Nejvíc jich potkáte ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku, kde v okolních dolech těžili uran. Jejich veselým a někdy i smutným příběhům je věnovaný tento seriál.
-
Pocty hejtmana 2020: Mezi oceněnými jsou letec, matematik i kněz
Hejtman Martin Půta ocenil Hejtmanským zlatým dukátem 7 osobností, které se svým celoživotním dílem zasloužily o dobré jméno Libereckého kraje.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.