Nemocnice v Libereckém kraji se začínají vracet k plánovaným operacím. Které a od kdy?

4. květen 2021 09:40

S úbytkem covidových pacientů se začínají některé nemocnice v Libereckém kraji obnovovat provádění plánovaných operací. Podrobnosti zjišťovala Jana Švecová.

V Krajské nemocnici Liberec se postupně vracejí hlavně k operacím, u kterých se nepředpokládají vážnější pooperační komplikace. Lůžka na jednotkách intenzivní péče stále z velké části potřebují pacienti s covidem nebo v pocovidové péči. Nejdéle se čeká na ortopedické a urologické operace, u kterých se termíny odkládaly nejméně o čtyři měsíce.

„Rozjeli jsme operativu chirurgickou, ortopedickou a urologickou. Máme poměrně detailní přehled o našich pacientech a tak, jak to jejich zdravotní stav vyžaduje a naše kapacita umožňuje, tak je na operace zveme,“ vysvětlil mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář.

V nemocnici v Jablonci nad Nisou se má jako první do běžného režimu vrátit od 10. května oddělení ortopedie, kde covidová epidemie posunula pořadník o řadu měsíců. V českolipské nemocnici zatím návrat k běžnému režimu neplánují. Pomalu a postupně se k plánovaným operacím vrací nemocnice v Jilemnici. Podle jejího ředitele Jiřího Kalenského jsou ale zhruba na 30 procentech běžného stavu. I tam se nejdéle čeká na ortopedické operace.

Návštěvy v nemocnicích

Ve všech nemocnicích v Libereckém kraji stále platí zákaz návštěv. Výjimkou jsou pediatrická oddělení, kam mohou v některých případech zákonní zástupci dětí; návštěvy nejsou povolené pro další členy rodiny. Výjimka platí také pro otce u porodu, je ale třeba dodržovat platí přísná protiepidemická opatření.

autoři: Jan Žíla , Jana Švecová
Spustit audio

Související