Nákupy seniorům nebo lidem v karanténě. I tak pomáhají dobrovolníci z jabloneckého červeného kříže

22. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jak pomáhají dobrovolníci z jabloneckého červeného kříže?

Osamělým seniorům, dlouhodobě nemocným nebo lidem, kteří sami nemůžou vycházet z domova, nabízí v Libereckém kraji během epidemie koronaviru pomoc několik humanitárních organizací. Lidé mohou zavolat na krizové linky a požádat o pomoc s nákupem potravin nebo léků. Na Liberecku zájemcům pomoc nabízí například Komunitní středisko Kontakt, na Českolipsku a v Turnově organizace ADRA. A na Jablonecku a Semilsku pomáhá osamělým lidem společně s  dobrovolníky Český červený kříž.

„Naším cílem není jenom pomoc seniorům, kteří by byli osamělí. Osamělá je i matka s dítětem, můžou tam být i chronicky nemocní, pro které je vycházení na veřejnost strašně nebezpečné. Máme i tým vlastních dobrovolníků, kteří jsou schopní pomoct i lidem, kteří jsou v karanténě, protože je dokážeme v tuto chvíli vybavit tak, aby jim mohli doručit potraviny,“ popsala ředitelka Českého červeného kříže v Jablonci nad Nisou Kateřina Havlová.

Aktuálně pomáhá téměř sto dobrovolníků, hodili by se další

Kromě nákupu potravin nebo léků vyřídí dobrovolníci z Jablonce třeba také třeba e-recept nebo přípravu léků k užívání. To se hodí hlavně pro lidi, kteří špatně vidí. Pomoct můžou i s venčením psů nebo izolované lidi povzbudit.

„Máme i skupinu, která se nám formuje. Je to takzvaná psychoterapeutická skupina. Ti jsou na telefonu a dokážou i podpořit psychicky. Mám tady paní Šárku, která je autogenní trenérka. Mám tady pana faráře Romana Hampachera,“ přiblížila Havlová.

Služba dobrovolníků pod Oblastní pobočkou ČČK Jablonec nad Nisou je zajištěna ve všední dny, vždy od 8:00 do 18:00

 Dispečink: 602 503 705 nebo 601 386 447

 Linka Krizového štábu Libereckého kraje
485 226 999; funguje od 8:00 do 20:00.

Krajská hygienická stanice zřídila další dvě linky:
485 253 148 a 485 253 132; v provozu pondělí až pátek od 7:00 do 21:00

K dotazům týkajícím se výkladu opatření vlády můžete využít následující linky:
mezinárodní doprava 225 131 810
obchod, restaurace a služby 224 854 444
Ministerstvo zahraničních věcí 224 183 200 a 224 183 100

Pomoc pod záštitou jabloneckého červeného kříže zajišťuje na Jablonecku a Semilsku, s výjimkou Turnova, který spadá pod organizaci ADRA, téměř sto dobrovolníků. Vzhledem k velikosti oblasti, kterou obsluhují, by se hodili ještě další lidi. Zatím mají denně až 70 telefonických hovorů a žádostí o pomoc. Očekávají ale, že zájem poroste.

Aktuálně uskuteční asi 10 návštěv denně. Od pondělí zahájí na Jablonecku objednávání obědů, od úterka je budou rozvážet. V Semilech v pondělí otevřou registrační dobrovolnické centrum.

Spustit audio

Související