Na výlet k Pustým kostelům v údolí říčky Svitávky? Teď raději ne, v oblasti není bezpečno

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kvůli nebezpečí dalšího řícení byla rozšířena uzavřená oblast

V údolí říčky Svitávky v oblasti Pustých kostelů na Českolipsku se počátkem března zřítil mohutný skalní blok. Jeho zbytky zavalily cestu u bývalého podzemního náhonu. V uzavřené oblasti hrozí další pád skalních bloků.

Do oblasti, kde se natáčely třeba scény z pekla do pohádky S čerty nejsou žerty, se vydal redaktor Jaroslav Hoření s archeologem z českolipského muzea Petrem Jenčem. Podle něj teď situaci posuzují odborníci z Ústavu struktury a mechaniky hornin Akademie věd. Na základě jejich posudku pak bude připravena sanace poškozeného skalního masivu. A jaký je podle Petra Jenče důvod zřícení skály?

„Setkává se nám zde několik faktorů. Jednak je to podzemní těžba pískovce, která dále navazuje na podzemní náhon v délce tři sta metrů. Dále je to například opálení, které proniklo skalní puklinou. Z vrchu do skalní pukliny zasahují kořenové systémy,“ popsal českolipský archeolog. Stopy po opálení sahají v jeskyni až do výšky několika metrů.

Pozůstatek po rozdělávání ohňů v jeskyni

Další příčinou mohly být podle Petra Jenče výkyvy teplot na konci zimy, kdy prý také v pískovcových oblastech nejčastěji dochází ke skalním opadům. Stejně jako tomu bylo začátkem března v údolí říčky Svitávky, kde se ze skalního masivu odlomily několikametrové a možná až tunové pískovcové bloky. Ty jsou teď označeny páskou a oblast není bezpečná.

„Cesta Tichým údolím je zablokovaná, zapáskovaná. Zároveň je to vyznačeno i v mapách cé zet. Je velmi důležité, aby se tady lidé nepohybovali. Nelze vyloučit, že by mohlo dojít k nějakému dalšímu opadu, který by mohl zasáhnout člověka,“ doplnil Petr Jenč. Oblast bude podle něj bezpečná až po sanaci a vyklizení skalních bloků.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...