Na tréninku s hasiči: Ve tmě, kouři, hluku a přes překážky šel s tlakovou lahví na zádech i náš redaktor
Prací profesionálních hasičů nejsou jen zásahy při požárech, dopravních nehodách, záchraně osob či zvířat, ale také neustálý trénink a zkoušky. Odehrávají se mimo jiné v klecovém polygonu plném kouře a hluku.
Snad každý viděl hasiče při zásahu, součástí jejich práce je ale i trénink. Obzvláště to platí u těch profesionálních, tedy Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje. Výcvikový polygon profesionálních hasičů je například v Jablonci nad Nisou.
„Skládá se ze systému klecí, ve kterých je třípatrová trasa, kterou musí hasiči absolvovat s dýchacím přístrojem. Uvnitř jsou překážky, například třímetrová trubka. Na některých místech musí hasič sundat dýchací přístroj; jsou tam žebříky, schody. Smyslem výcviku je, aby hasiči znali svůj průměrnou spotřebu vzduchu při středně těžké až špičkové zátěži,“ vysvětlil velitel tanvaldské stanice David Kořínek.
V polygonu hasiči trénují ve tmě a v kouři, a také v poměrně stresujícím prostředí vytvořeném zvuky a světelnými efekty.
„Snažíme se hasiče přivyknout na to, že podmínky u zásahu jsou různorodé; těžké, někdy nepřehledné. A zároveň se je snažíme učit, aby spolu spolupracovali; výcvik probíhá ve dvojicích,“ doplnil David Kořínek.
Redaktor Jaroslav Hoření vyfasoval kompletní hasičský oblek, tlakovou láhev a také dýchací přístroj. „Ničeho se nebojte,“ uklidnil ho velitel hasičů. Zkontroloval, zda maska funguje a uklidnil našeho kolegu: „Je to přetlakový dýchací přístroj. V případě netěsnosti byste se neměl nadýchat zplodin Hoření, ten vzduch by vám unikal okolo masky ven, nedostane se na vás.“
Jaký dostal redaktor Jaroslav Hoření úkol? A jak ho zvládl? Poslechněte si reportáž.
Související
-
Volali, jestli jsme schopni vyjet. Jednotku jsem měl do 3 minut, vzpomíná velitel lomnických hasičů
Hořící skládku pražců v areálu elektrárny Tisová na Sokolovsku pomáhali hasit také hasiči z Libereckého kraje, profesionální i dobrovolní. I ti z Lomnice nad Popelkou.
-
Chodí tam, odkud jiní utíkají. A musí mít řádnou fyzičku. Kolik váží výstroj hasičů při zásahu?
Zasahují u požárů, dopravních nehod, povodní. Není proto divu, že hasiči musí mít kvalitní výstroj, která je chrání. Ale také něco váží, a tak je vlastně omezuje.
-
Dva hasiči a strážník převzali ocenění za zásah při lednovém požáru v libereckém baru
Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje ocenilo medailí Miroslava Herčíka a Tomáše Rybalu ze svého sboru a strážníka Josefa Konývku za zásah při požáru baru.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.