Naivní divadlo 75: Plány Sialu na velkolepou dvouhledišťovou spojku Pražské a Moskevské zhatil úspěch Ypsilonky
Liberecké Naivní divadlo slaví v roce 2024 75 let své existence. S divadlem jsou spojeni zakladatel Studia Ypsilon Jan Schmid i architekt Karel Hubáček.
Liberecké Naivní divadlo si v roce 2024 připomíná 75 let od svého založení. Vzniklo v roce 1949 jako jedno z prvních profesionálních loutkových divadel v bývalém Československu. Za dobu existence se měnil název scény i vedení a divadlem prošla řada osobností, včetně Jana Schmida, který v Liberci založil legendární Studio Ypsilon.
Historie souboru i samotné budovy v Moskevské ulici, kde Naivní divadlo sídli, není bez zajímavosti. „Naivní divadlo bylo od roku 1949 do roku 1968 v budově, které se říkalo YMCA v Revoluční ulici. V roce 1967 vznikl nový projekt ateliéru Sial, architekta Karla Hubáčka, který vymyslel to, že by se divadlo přesunulo do této budovy. Divadlo se sem přesunulo postupně,“ říká ředitelka divadla Kateřina Pavlů.
Divadlo teď sídlí mezi ulicemi Pražskou a Moskevskou. Původně architekt Hubáček zvažoval, že by Naivní divadlo prostřednictvím jeviště tyto ulice propojilo. „Ten původní projekt byl velmi velkorysý a zvažoval jedno hlediště směrem do Moskevské ulice, společné jeviště a druhé hlediště do Pražské ulice. Zvažoval i poměrně velkorysé technické zázemí,“ upřesňuje ředitelka.
„Důvod, proč se plánovala dvojhledišťová přestavba, byla Ypsilonka. Od 60. let jsme tu díky panu Janu Schmidovi a celému studiu Ypsilon měli dvousoubor; soubor loutkářů, kteří hráli pro děti, a soubor studia Ypsilon, který po večerech hrál pro dospělé publikum. Ale jejich úspěch přerostl Liberec a oni v roce 1978 odešli do Prahy. V ten moment to byl i konec plánů na přestavbu,“ doplňuje dramaturg Naivního divadla Vít Peřina.
Začátky Naivního divadla v Liberci
„Díky skupině ještě předválečných libereckých loutkářských amatérů pod vedením Jiřího Filipiho vzniklo v roce 1949 v Praze první profesionální loutkové divadlo. Jmenovalo se Ústřední loutkové divadlo Praha. A rovnou mělo mít několik krajských poboček. Tehdy se právě panu Filipimu podařilo vyjednat, aby jedna z těch poboček vznikla i v Liberci,“ osvětluje počátky liberecké profesionální loutkářské scény Vít Peřina.
Protože ale nebyly pro divadlo prostory, dostala skupina kolem Jiřího Filipiho k používání tehdejší taneční sál v areálu YMCA. Přesun do dnešního sídla začal v roce 1973. „To už tady byly všechny složky a hrálo se na provizorním jevišti. Následně začala rekonstrukce jeviště a divadlo hrálo na zájezdech a v České besedě v Liberci. Definitivně je všechno v budově Naivního divadla v Moskevské ulici od roku 1978,“ vypočítává Kateřina Pavlů.
Další velké změny čekaly divadlo na počátku 90. let minulého století, po sametové revoluci. Co všechno se v té době měnilo? Jaké významné osobnosti v Naivním divadle v jeho historii působily? A proč jsou divadelníci rádi, že nakonec nedošlo na realizaci projektu dvouhlediště od Karla Hubáčka? Poslechněte si reportáž.
Ve středu 13. listopadu 2024 jsme z Naivního divadla vysílali přímý přenos, ve kterém jsme se mimo jiné podívali do zákulisí této legendární loutkové scény a dozvěděli se, jak se souboru dařilo na festivalu v Dánsku, kde představili inscenací Červená Karkulka. Záznam si můžete poslechnout zde:
Související
-
Naivní divadlo chystá hru o Jizerské padesátce. Scénu tvoří stovky lyží, které věnovala veřejnost
Liberecké Naivní divadlo připravuje jako první letošní premiéru inscenaci věnovanou běžkařskému závodu Jizerská padesátka.
-
60 let Ypsilonky: Počátky divadla v Liberci
Naivní divadlo připravilo k 60. výročí založení Studia Ypsilon výstavu plakátů Jana Schmida. Seriál týdne počátky Ypsilonky v Liberci připomíná očima pamětníků.
-
Karel Hubáček známý neznámý. Muzeum představuje architekta nejen jako autora vysílače na Ještědu
V Severočeském muzeu v Liberci je k vidění několik modelů staveb, dokumentární fotografie a vizualizace méně známých uskutečněných i nerealizovaných projektů Karla Hubáčka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka