Na návštěvě u sběratele radiopřijímačů: Od rozhlasu po drátě k DAB+ přijímači
Někteří máme ještě v živé paměti poslech rozhlasu po drátě, který vysílal pomocí kabelového rozvodu bez použití radiového přenosu. A právě rozhlasové přijímače a radiomagnetofony učarovaly před 30 lety Michalovi Najvrtovi, který nashromáždil více jak 500 historických kousků.
Dům pana Najvrta v Krásném Lese na Frýdlantsku by byl určitě snem každého filmaře. „Záleželo by samozřejmě na období, ve kterém bych chtěl natáčet, ale myslím si, že od 30. let minulého století do téměř současnosti, bych byl schopen to pokrýt,“ zamýšlí se s úsměvem pan Najvrt.
Nechte se jeho královstvím provést, jako moderátorka Iveta Kalátová, které i předvedl, jak které přístroje hrají a dokonce spolu porovnali zvuk historických přístrojů se zvukem nejmodernějších radiopřijímačů DAB+.
Související
-
Z Ještědu ještě lépe a ještě silněji: Český rozhlas rozšiřuje pokrytí signálem digitální sítě DAB+
Český rozhlas společně s Českými Radiokomunikacemi v pátek 22. dubna 2022 navyšuje vysílací výkon DAB+ vysílače Liberec Ještěd ze stávajícího 1 kW ERP na 5 kW ERP.
-
13. únor je Světový den rádia. Zkuste si, jak dobře rozumíte rozhlasovému slangu
UNESCO zvažovalo několik návrhů a nakonec stanovilo Světový den rádia na 13. února, kdy v roce 1946 vzniklo Rádio Spojených národů, tedy United Nations Radio.
-
Ten sbírá to, a ten zas tohle… Sběratel Michal Najvrt má na půdě rozhlasový poklad
Když před více jak 30 lety vyměnil kotoučový magnetofon značky Uran za letitý radiopřijímač, netušil, že se mu sbírka rozroste.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.