Na návštěvě u sběratele radiopřijímačů: Od rozhlasu po drátě k DAB+ přijímači

13. únor 2023, aktualizováno

Někteří máme ještě v živé paměti poslech rozhlasu po drátě, který vysílal pomocí kabelového rozvodu bez použití radiového přenosu. A právě rozhlasové přijímače a radiomagnetofony učarovaly před 30 lety Michalovi Najvrtovi, který nashromáždil více jak 500 historických kousků.

Dům pana Najvrta v Krásném Lese na Frýdlantsku by byl určitě snem každého filmaře. „Záleželo by samozřejmě na období, ve kterém bych chtěl natáčet, ale myslím si, že od 30. let minulého století do téměř současnosti, bych byl schopen to pokrýt,“ zamýšlí se s úsměvem pan Najvrt.

Čtěte také

Nechte se jeho královstvím provést, jako moderátorka Iveta Kalátová, které i předvedl, jak které přístroje hrají a dokonce spolu porovnali zvuk historických přístrojů se zvukem nejmodernějších radiopřijímačů DAB+.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.