Z Ještědu ještě lépe a ještě silněji: Český rozhlas rozšiřuje pokrytí signálem digitální sítě DAB+

Český rozhlas společně s Českými Radiokomunikacemi v pátek 22. dubna 2022 navyšuje vysílací výkon DAB+ vysílače Liberec Ještěd ze stávajícího 1 kW ERP na 5 kW ERP. Vysílač je provozován na kanále 12C s vertikální polarizací.

Čtěte také

„Tato změna umožní plné využití tak významného vysílače, jakým je Ještěd a zajistí vyšší intenzitu a homogenitu elektromagnetického pole signálu DAB+ v oblasti severních a středních Čech. To v důsledku povede ke zkvalitnění příjmu našeho DAB+ multiplexu v této oblasti. Je to jeden z dalších kroků, kterými se snažíme přinést více posluchačům signál našich stanic v digitální kvalitě,“ vysvětlil ředitel Techniky a správy Českého rozhlasu Ing. Karel Zýka, Ph.D.

Na základě individuálního oprávnění vydaného Českým telekomunikačním úřadem je výkon vysílače navýšen na 5 kW od 22. dubna 2022, 13 hodin. Ostatní parametry vysílače zůstávají zachovány.

Zavolali jsme inženýru Pavlu Straňákovi, specialistovi Českého rozhlasu na distribuci signálu, aby nám novinku vysvětlil.

Co znamená navýšení výkonu signálu pro posluchače Českého rozhlasu Liberec? Kde všude a v jaké kvalitě teď vysílání naladí? Pokud by posluchači chtěli přejít z pozemního na digitální signál, co pro to musí udělat? Je ovládání DAB rádia složité? A jak na DAB přijímači naladit Český rozhlas Liberec?

autoři: Iveta Kalátová , reČRoL | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související