Na jaře jsme pro lidi byli hrdinové. Teď převažují negativní reakce, říká liberecký záchranář
Hospitalizovaných pacientů s nemocí covid-19 v Libereckém kraji přibývá. A přibývá i výjezdů k těžkým stavům, záchranáři odvážejí do nemocnic i pacienty ve věku kolem čtyřiceti let. Podle jednoho z nich, Michaela Georgieva, není na místě situaci ohledně koronaviru zlehčovat.
Čtěte také
V nemocnicích v Libereckém kraji přibývá pacientů s onemocněním covid-19. Ředitelé všech čtyř páteřních nemocnic plánují navyšovat počty „covidových“ lůžek. K lidem, kteří jsou pozitivní na koronavirus, častěji vyjíždějí i záchranáři.
Denně jsou to desítky případů; dispečer na operačním středisku, kam se pacient po vytočení čísla 155 dovolá, vyhodnotí jeho stav a pak rozhodne, jestli je potřeba na místo vysílat záchranáře. To se děje v případě, kdy má pacient dlouhodobě vysoké horečky kolem 39 stupňů, je dušný, nebo kdy operační slyší, že volající není schopen dát dohromady souvislou větu a je potřeba, aby byl vyšetřen v nemocnici.
Velkou roli hraje psychika
Lidé jsou podle záchranářů často jen vystrašení. Občas proto pomůže, když je dispečerka uklidní, nebo propojí s lékařem, který s pacientem promluví a vysvětlí, jak má postupovat, kdyby se jeho stav zhoršil. Podle mluvčího krajské záchranky Michaela Georgieva dál vyjíždějí také k úrazům, nehodám, infarktům, cévním mozkovým příhodám. I proto by lidé nakažení koronavirem měli záchranku volat jen v nutných případech.
Čtěte také
U jakéhokoli výjezdu záchranáři standardně zasahují v ochranných brýlích, respirátoru a v rukavicích. Pokud jedou k pacientovi, který má covid, anebo ho na testy poslali hygienici nebo lékař, pak si vezmou ještě speciální oblek. I proto je důležité, aby lidé, kteří si záchranku zavolají, nezatajili žádné informace.
Záchranáře podle jejich mluvčího trápí zlehčování nemoci, hlavně na sociálních sítích. Tam se objevují negativní reakce na příspěvky, ve kterých odborníci upozorňují, že onemocnění covid-19 může ohrožovat zdraví a život. Stalo se to třeba, když příspěvek o nemoci před pár dny uveřejnila krajská záchranka na svém facebookovém profilu.
Například v komentářích pod příspěvkem na facebookové stránce krajské záchranky si přečtete, že „slovo nějakých záchranářů nemá žádnou váhu“, nebo „dostali nařízeno tomu zase přikrmit reklamu“. Padají tam ale i ostřejší komentáře: „Šíříte poplašné zprávy, matete lidi, vystavujete je stresu. A proč? Protože vám to nařídili? Protože máte pocit moci, když šíříte strach? Tak to si podejte ruce s Hitlerem...“
Podle Michaela Georgieva přitom není na místě situaci ohledně koronaviru zlehčovat, protože výjezdů k těžkým stavům nemocných přibývá, a netýká se to jen starších ročníků. Záchranáři odvážejí do nemocnice i pacienty ve věku kolem 40 let. I proto je podle mluvčího krajské záchranky důležité, aby lidé dodržovali nařízená opatření a nosili roušky.
Související
-
Zaslechli jste v podvečer ve Vratislavicích klavír? Ne, nejsou to halucinace…
Každý večer od sedmi hodin se z jednoho balkonu na sídlišti v Liberci – Vratislavicích nese do daleka podmanivá hudba. Všem pro radost tam hraje klavírista Robert Ferenc.
-
Z hrádecké základky je minitovárna na komponenty pro dýchací masky do první linie
Ochrannou pomůckou může být ispeciálně upravená potápěcí maska. Nakoupilo je České vysoké učení technické v Praze a upravovat je pomáhá i základní škola v Hrádku nad Nisou.
-
Poděkujte s námi těm, kteří pomáhají. Není nutno nezpívat!
Zazpívejte si s Českým rozhlasem a celým Českem píseň Není nutno, ve středu 25. března ve 12:30.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.