Na hraničních přechodech přibydou kamery. Mají usnadnit pátrání po ukradených autech

19. srpen 2020 11:16
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Turnově budou testovat nové kamery

V Libereckém kraji se rozšíří kamerový systém. Plánuje to krajská policie. Kamery by měly sledovat zejména silnice, které vedou k hraničním přechodům s Polskem a Německem. Naše redaktorka zjišťovala podrobnosti.

Krajské ředitelství policie Libereckého kraje je na informace prozatím poměrně skoupé. Naší redaktorce se podařilo zjistit, že projekt se začal připravovat na počátku letošního roku a první kamery by podle policejního mluvčího Vojtěcha Robovského měly být u hraničních přechodů instalované ke konci letošního roku a další v roce 2021. Podrobnější informace, kolik by kamer mělo být a kde přesně by měly být umístěné, neřekl.

Čtěte také

Podle vedení Libereckého kraje by kamery měly sloužit k tomu, aby policie měla fotografické záznamy toho, kterou hodinu kradené auto projíždělo konkrétním hraničním přechodem. Krajská policie žádala Liberecký kraj o spolufinancování pořízení nových kamer. Kamerové systémy totiž nevlastní policie, ale ve většině případů obce a města, ve kterých jsou. Nakonec nové kamery financuje ministerstvo vnitra. Liberecký kraj plánuje, že finančně podpoří údržbu systému v dalších letech.

Krajská policie plánuje vytvoření společných přeshraničních hlídek

Společné pracoviště české a německé policie zřejmě ještě letos vznikne v příhraničním Hrádku nad Nisou. V bývalé celnici by měla působit nejen cizinecká policie, ale také policisté z obvodních oddělení k řešení běžné kriminality. Krajský ředitel policie v Libereckém kraji Vladislav Husák při prohlídce budovy řekl, že hlídky by nepůsobily jen na Hrádecku, ale v rámci té služebny by se mohly přesouvat na Frýdlantsko a další místa, kde bude potřeba. Vzorem podle něj je společné pracoviště v nedalekém Ludwigsdorfu na německo-polské hranici, kde spolu policisté pracují, školí se tam, mají tam svoje zázemí, šatny, skříňky, všechno, co k takovému policejnímu oddělení patří. To by mělo vzniknout i v Hrádku, který stojí na tranzitní trase, po které se kradená auto do východní Evropy převážejí. Problémem jsou ale podle vedení města i drogy. Do Hrádku se vozí suroviny k jejich výrobě nebo hotové drogy z Polska a dál směřují do Německa.

Ročně zmizí tisíce aut

Policie v České republice za loňský rok eviduje celkem 3033 krádeží aut. Nejvíce automobilů zloději odcizili na horách, konkrétně ve Špindlerově Mlýně, v Harrachově a v Peci pod Sněžkou. Na Moravě a ve Slezsku se auta kradou podstatně méně než v Čechách. V Jihomoravském, Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji bylo dohromady 755 krádeží, a to je méně než v Praze. Podle statistik se zloději nejvíce zaměřují na auta značek Škoda, Volkswagen a Ford, z luxusnějších značek pak na Audi a Mercedesy.

autor: Eva Malá
Spustit audio

Související