Mladé víno: Aby neslo značku Svatomartinské, musí projít hodnocením komise

16. říjen 2017
Koktejl

Jedenáctý listopadový den slavíme svatého Martina. Ten podle pranostiky přijíždí na bílém koni, přináší dětem koledu a dospělým mladé víno. Tento světec je totiž patronem vinařů. Jenže aby víno dostalo značku Svatomartinské, musí splňovat určitá kritéria.

Na mnoha místech v zemi se v jedenáct hodin poprvé ochutnávají Svatomartinská vína, tedy první vína nového ročníku. Tak mladé (Svatomartinské) víno získalo svůj název, podle pravidelného otvírání a prvního ochutnávání v den sv. Martina, tedy symbolicky 11. 11. „Svatomartinské víno je víno typické pro daný ročník a je mladé, svěží, plné bujarých ovocných tónů,“ popisuje jablonecký vinař a sommelier Petr Krejčík.

Svatomartinské – žádná francouzská ani italská, ale česká tradice!

„Svatý Martin je česká tradice, jako vinaři to hrdě prohlašujeme,“ říká Krejčík a pokračuje: „Značku Svatomartinské novodobě užíváme přibližně deset let.“ Tradice Svatomartinského vína se v českých zemích vyvíjela po staletí. Začátkem listopadu končila vinařům pracujícím u větších sedláků služba. Svatomartinské víno tak bylo vždy spjato s časem bohatého hodování a bujarého veselí. Odtud pochází dnes již tradiční spojení – svatomartinská husa a Svatomartinské víno, zejména v posledních letech velmi populární.

Svaz vinařů ČR a přísná kritéria

Svatomartinské víno

Na obnovenou tradici Svatomartinského vína v posledních letech totiž navázala celá řada restaurací, které nabízejí Svatomartinská menu. Stejně tak v obchodech a vinotékách se Svatomartinská vína poprvé objevují až 11. listopadu.

Nově se také objevila společná značka Svatomartinské, kterou vybraným vínům uděluje Svaz vinařů České republiky. Aby mohlo víno značku Svatomartinské nést, musí být vyrobeno z hroznů sklizených na území České republiky a projít hodnocením nezávislé komise.

Svatomartinskou vinařskou tradici přiblížil Davidu Hamrovi jablonecký vinař a sommelier Petr Krejčík, poslechněte si přiložený příspěvek.

Příjemný poslech a pohodový svatomartinský den Vám přeje Český rozhlas Liberec!

víno
autor: David Hamr
Spustit audio