U soudu zaznělo, že se ten čin nestal. Ne, že nejsou důkazy, ale že se nestal, říká Martin Půta
Hostem pořadu O čem se mluví pod Ještědem byl hejtman Libereckého kraje Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj. Krajský soud ho nepravomocně odsoudil v části korupční kauzy, zastupitelé kraje hlasovali o jeho setrvání v pozici hejtmana.
Čtěte také
Krajský soud v Liberci zprostil hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu (SLK) viny v korupční kauze spojené s evropskými dotacemi. Neprokázal, že by ho pracovníci Metrostavu upláceli 800 tisíci korunami. Zatím nepravomocně byl ale odsouzen za to, že formou protislužby přijal úplatek 30 000 korun a jednal ve prospěch svého známého.
V důsledku toho zastupitelé hlasovali v úterý 25. února 2025 o jeho setrvání v čele Libereckého kraje. Pro odvolání hlasovalo 20 ze 45 zastupitelů, 5 členů koaličního SPOLU pro Liberecký kraj (koalice ODS, TOP09 a KDU-ČSL) a 2 členové Starostů pro Liberecký kraj hlasovali formou neplatných lístků. Martin Půta tedy zůstává hejtmanem Libereckého kraje a své jméno chce očistit u odvolacího soudu.
Čtěte také
„Považuji za důležité, že mi důvěřují, protože hejtmana volí zastupitelstvo a bez důvěry zastupitelů se žádná pozice v radě kraje, ani pozice náměstka, ani pozice hejtmana vykonávat nedá. To hlasování jsem bral jako rozhodování o tom, jestli v čele kraje podle názoru zastupitelů stát můžu, nebo nemůžu. Takže rozumím i těm lístkům, které nebyly ani pro, ani proti. Bylo to vyjádření stanoviska. Mimochodem, na tom jednání zastupitelů jsem žádal jak opoziční, tak koaliční zastupitele, aby hlasovali v souladu se svým přesvědčením a svědomím. A jsem rád, že to udělali,“ říká Martin Půta.
K rozhodnutí soudu v korupční kauze uvádí: „Jsem rád, že soud po deseti a půl letech potvrdil, že to za mě naprosto absurdní obvinění z úplatku pro moji osobu nemá ve spise žádné reálné podklady. Ani pro to obvinění, ani pro tu obžalobu. Ani výslechy svědků u soudu nic takového nepotvrdily. Pro mě je to důležité, i kvůli tomu jsem 10 let tu nálepku měl. Klasifikace, která tam zazněla, je taková, že se ten čin nestal. Ne že k němu nebyly důkazy, ale že se nestal,“ uvádí hejtman k první části soudního rozsudku.
Ke kauze údajného zneužití evropských dotací v souvislosti s rekonstrukcí libereckého kostela svaté Máří Magdalény spojené s projekty liberecké společnosti Geotermální energie pro občany Martin Půta dále říká:
„Co se týká financování toho projektu, ono je to trochu složité. Ten projekt rekonstrukce Maří Magdalény zařadilo k financování zastupitelstvo Statutárního města Liberec. O tom regionální rada vůbec nerozhodovala. Nerozhodoval jsem o tom já. Stalo se to dávno předtím, než jsem se stal hejtmanem.“
„To, co jsme řešili na regionální radě, byl způsob, jakým ten projekt bude financován. Jeho financování bylo pozastaveno a původně bylo schváleno jako průběžné. To znamená, nějakou část toho projektu realizujete, proběhne kontrola, dostanete na tu část peníze, pokračujete dál. My jsme v nějaké fázi na začátku roku, v první polovině roku 2013, rozhodli o tom, že není úplně jisté, jestli ta neziskovka je v tom projektu schopná pokračovat. Proto jsme rozhodli, že financování bude ex post a chtěli jsme vlastně vyzkoušet, jestli ten projekt bude pokračovat,“ popisuje.
„Projekt pokračoval a oni na konci roku 2012 podali, za mě logicky, žádost o návrat k tomu průběžnému financování. A my jsme dělali všechno proto, abychom měli ty peníze pod kontrolou. Dohoda, se kterou to šlo do výboru regionálního rozvoje, kde se o tom potom hlasovalo, byla taková, že se vrátíme k průběžnému financování, ale s tím, že tam proběhne kontrola na místě, kontrola prostavěnosti. To byl milník, kdy by teprve došlo k nějakému proplacení těch evropských peněz,“ dodává.
K tomu už ale nedošlo. „Nedošlo, protože mezitím zasahovala policie na základě věcí, o kterých já jsem neměl žádné tušení. Co chci říct, je, že evropské peníze nebyly v žádném ohrožení v žádném okamžiku, protože návrat k tomu průběžnému financování neznamenal pro žadatele o dotaci žádné zvýhodnění. Byl to jenom návrat k původnímu stavu, který někde v roce 2012 a 2011 schvalovalo zastupitelstvo Statutárního města Liberec,“ doplňuje Martin Půta.
V rozhovoru také vysvětluje, jak v celé věci figuroval Jaroslav Dolanský, kterému měl hejtman zprostředkovat práci u Metrostavu výměnou za prosazení projektu rekonstrukce kostela Máří Magdaleny, kde se vzalo údajných 30 tisíc, i jakou důvěru bude mít v dalších letech ve svých koaličních partnerech. Odpovídá i na otázku, proč ze svého postu po přečtení rozsudku neodstoupil. Poslechněte si záznam rozhovoru.
Související
-
Byl jsem si od počátku jistý, že jsem nic nezákonného neudělal, říká liberecký hejtman Martin Půta
Krajský soud v Liberci ho 26. května 2020 zprostil obžaloby z toho, že přijal úplatek a zneužil pravomoc veřejného činitele.
-
Snažím se politiku domů nenosit, ale úplně odfiltrovat se to nedá, říká Martin Půta
Na začátek nového roku si Pavel Kudrna do pořadu Setkání u mikrofonu pozval hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu za Starosty pro Liberecký kraj.
-
Oba koaliční partneři musí mít stejně dobrý pocit, říká o sestavování nové krajské vlády Martin Půta
Liberecký kraj povedou v následujících letech ve volbách vítězní Starostové pro Liberecký kraj a koalice SPOLU tvořená ODS, TOP 09 a lidovci.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.