Malárie nebo žloutenka typu B? Nejčastějším postižením na cestách bývá průjem, říká primář infekčního oddělení liberecké nemocnice Adam Vitouš
Proti čemu je dobré se nechat očkovat při cestování do exotických zemí? Jaké infekční nemoci hrozí u nás? I na to odpovídal primář infekčního oddělení Krajské nemocnice v Liberci Adam Vitouš. Do pořadu O čem se mluví ho pozvala Jana Švecová.
Před každou cestou je podle něj dobré se informovat o dané destinaci. „Na webu naší společnosti - infektologie.cz - je záložka cestovní medicína a v ní si najdete nejbližší ambulanci, kde se tomu věnují, není třeba jezdit nikam daleko,“ radí lékař.
Tropické nemoci jsou podle něj ale jen zlomkem nebezpečí, které cestovatele může potkat. „Infekce je to, čeho se cestovatelé do vzdálených zemí nejvíce obávají. Dlouhodobé průzkumy ovšem ukazují, že nejčastější příčiny úmrtí ve vzdálených destinacích jsou jiné – autonehoda, utopení, nebo srdeční selhání. Určitě to nejsou infekce,“ upozorňuje lékař.
Zároveň dodává, že člověk, který jede do klimaticky vzdálenějších zemí a s něčím se třeba léčí – ať už je to třeba cukrovka, srdce a podobně, by měl mít vyřešené tyto problémy, a pak teprve řešit očkování.
Nákaza na nás ale může čekat i doma. Třeba od klíšťat, které mohou způsobit buď boreliózu, na kterou existují léky, ale nedá se proti ní očkovat, nebo mnohem víc nebezpečnou klíšťovou encefalitidu, na kterou už vakcína existuje.
Proto doporučuje lidem nad 30 let nechat se proti tomuto onemocnění očkovat. „Čím je člověk starší, tím větší je nebezpečí komplikací,“ vysvětlil MUDr. Vitouš. Vysvětlil také jak se liší způsob nákazy klíštětem. „U borelie musí být klíště na hostiteli přisáté po delší dobu, kdežto u nebezpečnější klíšťové encefalitidy stačí chvíli a stejně se virus může přenést, doplnil lékař.
Související
-
Největší kšeft českého pravěku, popisuje nástroje doby kamenné z Turnovska archeolog Jan Prostředník
S čím se obchodovalo v pravěku, do jaké doby sahá osídlení regionu, co je Archeologické léto a jaké jsou novinky v turnovském muzeu, odhaluje archeolog Jan Prostředník.
-
O drátěném Vulpsovi před libereckou radnicí, ilustracích i akademii s výtvarníkem Františkem Skálou
Hostem pořadu O čem se mluví je kontroverzní umělec František Skála, který stvořil Vulpsa Slávka i odmítl učit na Akademii výtvarných umění v Praze.
-
S MUDr. Jiřím Bartošem o posunu léčby onkologických onemocnění za posledních 70 let
Liberecká onkologie si připomíná 70 let od svého založení. Hostem pořadu O čem se mluví pod Ještědem byl přednosta Komplexního onkologického centra KNL, MUDr. Jiří Bartoš.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.