Liberecký závodník David Pabiška se chystá na další Rally Dakar. Pojede ho už popatnácté

Má za sebou adrenalinové jízdy v Africe, Jižní Americe a také v Saudské Arábii. David Pabiška jezdí Rally Dakar na motocyklu, ale vyzkoušel si ho i jako navigátor v kamionu. O své zážitky se s námi podělil i v našem vysílání.

Známý závod jel poprvé v roce 2007, kdy už měl za sebou několik mistrovských titulů v enduru, mezi dakaráky ho ale nikdo neznal. Překvapilo ho tenkrát hlavně to, čím se Rally Dakar liší od jiných závodů.

„Překvapila mě ta velká organizace toho závodu, ta strašlivá nutnost té přípravy. Já jsem do té doby byl zvyklý se fyzicky připravovat, mít dobrou techniku, motorku, ladit pérování, pneumatiky. A tady na to člověk musel zapomenout a začít být kvalitním manažerem. Je tam nutnost obrovských finančních prostředků, musíte opečovávat partnery, kteří do toho dávají peníze,“ přiblížil David Pabiška, co všechno se musel naučit, aby mohl jezdit Dakar.

Známého závodu se zúčastnil už čtrnáctkrát a teď se chystá jet popatnácté. 46. ročník Rally Dakar se jede v lednu (5. - 19. ledna 2024) v Saudské Arábii. Příprava přitom probíhá po celý rok. David Pabiška do ní započítává různé besedy, jednání s partnery o penězích, křty knih a podobně. V současnosti si také připravuje motocykl a zajišťuje si i náhradní díly.

Jakou má David Pabiška taktiku? Jak je závod fyzicky náročný? A jak se ve zhruba dvoutýdnenním závodu se spánkem? Za co dostal ocenění Fair play? Poslechněte si celý rozhovor se závodníkem Davidem Pabiškou, kterého se ptal Jakub Marvan.

autoři: Jakub Marvan , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.