Liberecký závodník David Pabiška se chystá na další Rally Dakar. Pojede ho už popatnácté

Má za sebou adrenalinové jízdy v Africe, Jižní Americe a také v Saudské Arábii. David Pabiška jezdí Rally Dakar na motocyklu, ale vyzkoušel si ho i jako navigátor v kamionu. O své zážitky se s námi podělil i v našem vysílání.

Známý závod jel poprvé v roce 2007, kdy už měl za sebou několik mistrovských titulů v enduru, mezi dakaráky ho ale nikdo neznal. Překvapilo ho tenkrát hlavně to, čím se Rally Dakar liší od jiných závodů.

„Překvapila mě ta velká organizace toho závodu, ta strašlivá nutnost té přípravy. Já jsem do té doby byl zvyklý se fyzicky připravovat, mít dobrou techniku, motorku, ladit pérování, pneumatiky. A tady na to člověk musel zapomenout a začít být kvalitním manažerem. Je tam nutnost obrovských finančních prostředků, musíte opečovávat partnery, kteří do toho dávají peníze,“ přiblížil David Pabiška, co všechno se musel naučit, aby mohl jezdit Dakar.

Známého závodu se zúčastnil už čtrnáctkrát a teď se chystá jet popatnácté. 46. ročník Rally Dakar se jede v lednu (5. - 19. ledna 2024) v Saudské Arábii. Příprava přitom probíhá po celý rok. David Pabiška do ní započítává různé besedy, jednání s partnery o penězích, křty knih a podobně. V současnosti si také připravuje motocykl a zajišťuje si i náhradní díly.

Jakou má David Pabiška taktiku? Jak je závod fyzicky náročný? A jak se ve zhruba dvoutýdnenním závodu se spánkem? Za co dostal ocenění Fair play? Poslechněte si celý rozhovor se závodníkem Davidem Pabiškou, kterého se ptal Jakub Marvan.

autoři: Jakub Marvan , reČRoL
Spustit audio

Související