Liberecký kraj z výšky: Putování po rozhlednách

Rozhledny: Nezdolná Nad Prosečí

9. únor 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zima Nad Prosečí
0:00
/
0:00

První dřevěnou rozhlednu Nad Prosečí zničil blesk, druhou sfoukla vichřice. Třetí, kamenná rozhledna, tam stojí dodnes. A nezapře styl „rozhlednového architekta“ Roberta Hemmricha. Našeho redaktora k ní zavedl vlastivědný badatel a spisovatel Marek Řeháček.

Liberecký kraj, a Jizerské hory zvlášť, se pyšní řadou kamenných rozhleden postavených většinou koncem 19., nebo počátkem 20. století. Hned čtyři kamenné krásky vyprojektoval architekt a stavitel Robert Hemmrich, který se narodil 1. května 1871 v Jablonci nad Nisou. Nejstarší Hemmrichovou kamennou rozhlednou je Černá Studnice dokončena roku 1905, následoval Tanvaldský Špičák otevřený v roce 1909, pak Bramberk dostavený roku 1911 a slavnostně otevřený o rok později. Nejmladší je rozhledna Nad Prosečí z roku 1932. Ovšem už její dřevěnou předchůdkyni projektoval také Robert Hemmrich.

Historické podoby rozhledny

První vyhlídkovou dřevěnou věž na Prosečském hřebeni, který se táhne mezi Jabloncem nad Nisou a Libercem, otevřel Německý horský spolek pro Ještědské a Jizerské hory v roce 1892. Šestimetrová věž byla poprvé poškozena po dvou letech, podle vlastivědného badatele Marka Řeháčka za tím nebyla jen vichřice, ale i sabotáž. Po opravě věž sloužila až do roku 1901, kdy ji blesk poškodil natolik, že musela být zbořena a dřevo se prodalo na topení.

Roku 1908 oslovil tentokrát Německý horský spolek pro Jablonec a okolí architekta Roberta Hemmricha, se kterým měl zkušenost už z Černé Studnice. Na kamenou rozhlednu nad Prosečí ale nebylo dost peněz, a tak „rozhlednový architekt“ Hemmrich navrhl dvanáctimetrovou rozhlednu dřevěnou. Jedinou dřevěnou Hemmrichovou rozhlednu v Jizerských horách smetla vichřice roku 1921, takže ani tato vyhlídka se nedožila 20 let, jak bylo u dřevěných konstrukcí v té době zvykem.

Novou věž začal spolek řešit roku 1928, stavět se začalo ale až v roce 1932. To už na místě stála turistická chata, která nahradila oblíbenou lesní občerstvovnu. Autorem projektu byl opět Robert Hemmrich a stavba byla hotová za čtyři měsíce. S předchozími kamennými rozhlednami projektovanými Hemmrichem ji spojuje použitý materiál žula, tentokrát prosečská. Také základní čtyřboký tvar je shodný, ale ochoz a vrchol Rozhledny Nad Prosečí je kulatý a trochu připomíná maják.

Logo

Zážitek z výletu na Prosečský hřeben si můžete zpestřit pozorováním ptactva, které tam bylo v minulosti tak oblíbené, že zde byl za první republiky zřízen ptačí park, který dodnes připomíná Ptačí kámen. Další zajímavý kámen je na vrcholu Prosečského hřbet, rozhledna a chata stojí totiž kousek níž pod nejvyšším bodem ve výšce 593 metrů nad mořem. Tento bod připomíná takzvaný směrný kámen. Hodně turistů má rado na výletech občerstvovny, jednu najdete i u Rozhledny Nad Prosečí v podobě nové chaty s restaurací.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.