Liberecký kraj napadl územní plán polské Bogatyně, který povolil rozšíření dolu Turów
I přes neukončená jednání s Českem na konci května schválila polská Bogatyně změnu územního plánu. Tím mimo jiné umožnila rozšíření dolu o 14,6 hektaru směrem k hranici s Českou republikou.
Podle hejtmana Libereckého kraje Martina Půty ze SLK polské město při svém postupu nerespektovalo názory české strany v rámci přeshraničního posuzování SEA. Liberecký kraj žádá zrušení změny územního plánu u Dolnoslezského vojvodství.
„Teď běží třicetidenní lhůta Dolnosaskému vojvodství, ve kterém může rozhodnout o zrušení toho rozhodnutí městského zastupitelstva v Bogatyni. A pokud by se stalo, že vojvodství takto nerozhodne, tak my jsme připraveni i postupovat i nějakou soudní žalobou,“ uvedl hejtman Martin Půta.
Ve stejné věci se na polské generální ředitelství pro ochranu životního prostředí obrátilo i české ministerstvo životního prostředí. „I postup generálního ředitelství vnímáme jako minimálně nestandardní," řekl Evžen Doležal z Ministerstva životního prostředí. Už minulý týden podle něj požádalo ministerstvo polské generální ředitelství o zrušení změny územního plánu Bogatyně a také svolává další jednání.
Podle Doležala polská strana vliv rozšíření dolu na životní prostředí bagatelizuje. „My jsme k tomu podali zhruba 500 stránek připomínek. Jsou velmi kritické a nesouhlasné. Polská strana je teď překládá a následně budou expertní jednání s doplňování informací z polské strany," dodal. V rámci EIA žádá česká strana veřejné projednávání na českém území a v českém jazyce, aby lidé mohli přednést své námitky.
Hnědouhelný důl v Polsku zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Ministerstvo životního prostředí dostalo v rámci přeshraničního posuzování dopadů na životní prostředí zhruba 5000 připomínek. Obyvatelé z příhraničí se obávají ztráty vody, zvýšení hluku a také prašnosti.
Související
-
Rozšíření dolu Turów? Liberecký kraj může posílat připomínky do 15. července
Ministerstvo životního prostředí vyjednalo s Polskem prodloužení lhůty pro podávání připomínek k plánovanému rozšíření těžby v polském dolu Turów poblíž české hranice.
-
Na hranicích tří států budou protestovat odpůrci rozšíření polského dolu Turów
Mezinárodní protest se koná od čtrnácti hodin v Trojzemí, kde se setkávají hranice Polska, České republiky a Německa. Na místě bude k podpisu i otevřený dopis polské vládě.
-
Frýdlantsko trápí ubývání spodních vod. Starostové viní důl...
Starostové ve Frýdlantském výběžku se obávají ztráty zásob spodní vody. Podle nich na vysychání studen a potoků má vliv dolování hnědého uhlí z polského hnědouhelné...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Reformu antimonopolního úřadu vládě předložím, i když ji resorty ODS nechtějí, říká ministr Kulhánek
-
Místo tlumočníků AI překladače? Resort vnitra chystá změnu v azylovém řízení, chybí nástroj i metodika
-
Kauza sekty Ohnivý drak: Dítě zůstane u pěstounů, rozhodl soud. Matka zemřela po domácím porodu
-
ONLINE: Británie je ochotná poslat vojáky na Ukrajinu. ‚Bezpečí země znamená bezpečí v Evropě‘