Masopust „po staru“. V Železném Brodě se vrátili v čase

Masopustní období, které začalo po Třech králích, je v plném proudu. Například o tomto víkendu se masopusty konají v Oknech na Českolipsku nebo v Železném Brodě.

Masopust známý také pod lidovými názvy fašank, ostatky nebo voračky je tradičně spojený vedle maškar s bujarou zábavou a zabijačkami, v minulosti byl častým obdobím svateb.

Kořeny masopustu jsou ve starověku v oslavách na počest boha vína a plodnosti Bakcha. V křesťanské tradici masopust začíná po Třech králích a uzavírá ho úterý před Popeleční středou, která zahajuje předvelikonoční čtyřicetidenní půst.

Masopustní úterý letos vzhledem k dubnovému termínu Velikonoc připadá na 4. března, předcházet mu bude 27. února takzvaný Tučný čtvrtek. V ten den by se měli lidé najíst a napít co nejvíc, aby se po celý rok udrželi v plné síle a zdraví.

Během tohoto víkendu vyšlo několik masopustních průvodů, například v Železném Brodě. Masopust „po staru“ lákal na dobové stánky, taneční vystoupení, tradice a zvyky masopustu - svatba nevěsty a ženicha, pohřeb basy, koblihy, jitrnice, spoustu masek, ale hlavně na skvělou zábavu.

Masopust "po staru" v Železném Brodě

Na místo se vydal i redaktor Jaroslav Hoření a jak to tam vypadalo, hned na začátku tradiční akce informoval ve vysílání. Poslechněte si to.

Spustit audio

Související