Liberecké podzemí: Kryt civilní obrany
Původně to měl být silniční tunel, který by ulehčil a zrychlil dopravu v centru Liberce. Jako důležitá dopravní tepna nikdy nebyl dokončený. S příchodem II. světové války začal sloužit jako kryt, který hloubili francouzští váleční zajatci.
Po válce se z něho stal kryt civilní obrany, největší v Liberci. Ve své době to byl jeden z velmi moderních krytů a dnes připomíná nejen období takzvané studené války.
Zájemci mohou liberecký kryt civilní obrany v Lucemburské ulici navštívit každou první sobotu v měsíci. Časy prohlídek jsou 8:30, 10:00, 11:30 a 13:00 hod. Vstupenky prodává Městské informační centrum Liberec.
Související
-
U objeveného vchodu do podzemní chodby bude pietní místo
Vchod do podzemní chodby z konce války našel Ivan Rous ze Severočeského muzea v Liberci.
-
Armáda se zbavuje předválečných bunkrů v kraji. Nemá pro ně využití
Na území Libereckého kraje je téměř pět set objektů lehkého opevnění. Ministerstvo obrany se nyní chystá některé z nich prodat, jiné bezúplatně převést.
-
Jizerskohorské podzemí ukrývalo jeden ze zásadních nálezů industriální archeologie, říká objevitel
V údolích pod vrcholky Jizerských hor se tradují legendy o zahrabaných tancích, motorkách či parních strojích. Teď se tam náhodou podařilo objevit část parního stroje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.