Liberecká nemocnice obhájila evropskou certifikaci pro operace páteře
Přes 800 operací páteře ročně provede neurocentrum v Krajské nemocnici Liberec. Specializované pracoviště se řadí mezi nejlepší zařízení v Evropě. Potvrzuje to evropský certifikát Eurospine, který teď nemocnice obhájila.
Čtěte také
Krajská nemocnice Liberec obhájila evropský certifikát pro operace páteře Eurospine. Před čtyřmi lety ho získala jako první v republice a třináctá v Evropě.
Certifikát Eurospine mohou obdržet pouze špičková pracoviště, která se specializují na chirurgii páteře. Před čtyřmi lety bylo takových center v Evropě třináct, dnes jich je 37.
Certifikát platí čtyři roky a musí se pak obhajovat. To se teď Liberci podařilo, konkrétně pro operace páteře po úrazech, různých deformacích a infekcích, nádorů na páteři nebo zákroků při degenerativním onemocnění páteře.
„Je to hlavně závazek do budoucna, protože chceme udržovat tuto úroveň péče, tak musíme přebírat nové technologie, nové operační postupy, sami se podílet na vědě a výzkumu, publikovat, vychovávat nové nástupce, kteří budou mít zájem,“ poukazuje přednosta libereckého neurocentra Petr Buchvald.
Řada pacientů měla dřív obavy z operací páteře, z poškození míchy a podobně, takže někdy zákrok nechtěla podstoupit. Díky moderním zobrazovacím metodám, magnetické rezonanci, CT a podobně už jsou ale operace pro pacienty méně zatěžující a hlavně se dají dělat i operace, na které by si lékaři před dvaceti lety netroufli.
Dopředu šla i anesteziologie, takže i po mnohahodinové operaci se pacientovi nepoškodí mozek, jako se to dřív někdy stávalo. Do pacientů už také nemusí neurochirurgové tolik „řezat“, pro vstup nástrojů stačí jen malé ranky.
Například v Liberci se zatím jako jediní v Česku specializují na operace krční páteře takzvanou perkutánní cestou, tedy vpichem přes kůži.
Certifikace se netýká jen samotného průběhu operací, audit posuzuje úplně všechno. Od toho, jak funguje urgentní příjem, po vybavení na sálech, erudici lékařů; hodnotí se práce radiologického oddělení, laboratoří, následná rehabilitace pacientů po operaci a podobně.
Audit šel i do takových detailů, kdy komisi zajímalo, zda opravdu fungují tlačítka na pokojích pacientů, když si potřebují přivolat pomoc, a tak dále.
Ročně provede liberecká nemocnice kolem osmi set operací páteře a má i pacienty ze zahraničí, kde si na náročné zákroky netroufnou.
Související
-
Živě od vás: Spinální jednotka Traumatologicko-ortopedického centra Krajské nemocnice Liberec
Vysoce specializovaným oddělením, které se zaměřuje na pacienty po úrazech, či onemocněních páteře provedl moderátorku Ivetu Kalátovou ředitel nemocnice Richard Lukáš.
-
Stavba Centra urgentní medicíny v areálu Krajské nemocnice Liberec pokračuje, zatím se hlavně bourá
Výstavba centra bude stát přes tři miliardy korun. Jak tato nejdražší stavba v historii Libereckého kraje pokračuje, zjišťovala redaktorka Jana Pavlíčková.
-
Teplo znepříjemňuje práci stavebním dělníkům v liberecké nemocnici a pacientům pobyt na pokojích
Vysoké letní teploty trápí také zaměstnance na pracovištích. Složité to mají například stavbaři. Lidské tělo potřebuje v horkém počasí až čtyřikrát více vody.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Na lávce u pardubického nádraží za 300 milionů korun stojí voda. Správa železnic požaduje reklamaci
-
Záchrana Ukrajiny je v našem vlastním zájmu. Rusko chce, aby platilo právo silnějšího, tvrdí Fischer
-
S násilím je to na obou stranách stále horší, popisuje polsko-běloruskou hranici humanitární pracovnice
-
Sněhovou vichřicí z Norska do Švédska. Příběh Hany Adlerové a její rodiny