Teplo znepříjemňuje práci stavebním dělníkům v liberecké nemocnici a pacientům pobyt na pokojích
Vysoké letní teploty trápí také zaměstnance na pracovištích. Složité to mají například stavbaři. Lidské tělo potřebuje v horkém počasí až čtyřikrát více vody. Jaká opatření platí v horku na pracovištích a jak se zaměstnancům pracuje v teplých dnech?
Čtěte také
Mnoho lidí je v létě vystaveno nadměrnému horku na pracovištích. Jak se pracuje například stavbařům nového pavilonu liberecké nemocnice, a také pacientům, zjišťovala redaktorka Eliška Marinská.
Pracovníci na stavbě nového Centra urgentní medicíny v Krajské nemocnici Liberec mají na nohou pevné boty, na hlavách helmy a jsou vystaveni přímému slunci. Řídí bagry a pracují s těžkou technikou. V takových podmínkách jejich práce vyžaduje maximální soustředění, aby co nejméně snížili riziko úrazu.
Pokud se někdo z nich necítí dobře, je důležité, aby práci přerušil a okamžitě o nevolnosti informoval své kolegy. „V takovémto počasí se přijímají opatření, která jsou vhodná; zejména se prodlužují období pauzy a je důležité dodržovat pitný režim. Pracovníci jsou zásobení dostatkem tekutin, to je alfa a omega. A pokud někomu není dobře, tak se práce přeruší a řeší se to dál,“ popsal stavbař Aleš Mariško.
Vysoké teploty znepříjemňují také práci lidem ve zdravotnictví. Například sestry na oddělení onkochirurgie hlídají pitný režim u pacientů. Nabízejí jim vody, čaje, minerálky. Dále kontrolují, zda se na pokojích dostatečně větrá.
„Jsme jednotka, která není klimatizovaná, takže trochu trpíme, my i pacienti. Chtějí mít otevřená okna i dveře, aby tu byl průvan. A máme k dispozici i větráky, tím jim klima zpříjemňujeme,“ potvrdila sestra Pavlína Peterová. Kromě pacientů se snaží dodržovat pitný režim i sestry na oddělení.
O něco lepší je to v noci. Podle Pavlíny Peterové počkají, až slunce přestane svítit do oken a pootevřou všechna okna i dveře pokojů, aby se pacientům lépe spalo.
Pokud člověk v horkých dnech cítí slabost, závrať, nebo horečku, měl by se okamžitě zastavit a doplnit tekutiny, popřípadě se ochladit studenými obklady.
Související
-
Únava z horka je za volantem srovnatelná s vlivem alkoholu, upozorňuje dopravní expert
S dopravním expertem Romanem Budským si moderátor Jakub Marvan tentokrát povídal o nástrahách cestování v létě.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Ponížit a zastrašit. O sexuálním násilí muži nemluví i kvůli stigmatu, podotýká člen ukrajinské prokuratury
-
Svobodný svět je na ústupu a naše moralizování nefunguje. Musíme se bránit, tvrdí poradce premiéra
-
Krize Sparty pokračuje. Obhájci titulu neudrželi na Dukle vedení a zapsali pouze bod za remízu 1:1
-
‚Trestání lidí bez domova není řešením.‘ Podle experta situaci zlepší zejména poskytování bydlení