Legendární Jizerská 50: Horská služba nemůže chybět

Od pátku do neděle nastoupí do bílých stop v Jizerských horách na 8 tisíc závodníků všech věkových i dovednostních kategorií. To vyžaduje nejen pečlivé přípravy pořadatelů, ale také odborný zdravotnický dohled a to je úkol pro horské záchranáře, jim patří další díl našeho seriálu.

Jizerská 50 se neobejde bez několika věcí. Za prvé sníh, o tom jsme se letos mohli dostatečně přesvědčit, když počasí předvádělo svoje rozmary. Pak jsou to pečlivé přípravy pořadatelů. A taky tým horských záchranářů, kteří budou po celé tři dny lyžařského svátku dohlížet na bezpečí závodníků.

Co se může účastníkům velkého lyžařského svátku nejčastěji stát? Jaké jsou základní chyby, kterých se běžkaři dopouštějí? Kde všude členové horské služby při závodech hlídkují? Jak moc se liší jejich technika oproti dobám, kdy jediný skútr v Jizerských horách byl ruské výroby a pochybné kvality? Na to se naše redaktorka vydala přímo na hory zeptat horských záchranářů Tomáše Prchala a Miroslava Váni. Mluvila i s náčelníkem Horské služby Jizerských hor René Mašínem; a na to, jak se zachraňoval dřív a jaké bylo dobové vybavení záchranářů, zavzpomínal bývalý náčelník jizerskohorských záchranářů Miroslav Bíca.

autor: sas
Spustit audio

Související