Střípky ze života Františka Peterky najdete na fotkách v liberecké knihovně

16. říjen 2017
Vernisáž výstavy Střípky ze Života Františa Peterky si nenechal ujít ani syn známého herce, Michael Peterka. Na snímku drží tatínkovo ocenění čestné občanství Liberce

Loni zesnulý herec František Peterka by dnes oslavil své 95. narozeniny. Liberec mu udělil titul čestný občan města. Nezapomenutelného představitele stovek divadelních a filmových rolí připomíná liberecká Krajská vědecká knihovna výstavou fotografií, které mapují jeho životní cestu.

Skromný člověk a velký liberecký patriot vystupoval 40 let v divadle F. X. Šaldy, kde ztvárnil na 250 rolí. Vášnivého sportovce, který hercem být původně vůbec nechtěl, si diváci vybaví třeba ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. Malí i velcí na něj vzpomínají jako na legendárního pohádkového Krakonoše.

Miloval liberecké diváky jako drogu

„Udělení titulu čestného občana Liberce by Františka určitě potěšilo,“ říká Ladislav Dušek, přítel a kolega Františka Peterky. „On miloval libereckého diváka jako drogu, on je měl rád, říkal, že v Praze takoví diváci nejsou.“ Na výstavě jsou k vidění třeba i fotky z filmu Černý prapor.

Michael a František Peterka aneb Otec a syn na jedné fotografii

Zajímavé je, že herec, který ztvárnil postavu večerníčkového Krakonoše, si sám dělal masky. „Sám si udělal představu, jak bude vypadat, a pak se před představením hodinu líčil. Stávalo se, že někdy ho ani kolegové nepoznali,“ vzpomíná Dušek.

Dávno zapomenutý filmový záznam

„Fotografie pocházejí z archivu rodiny pana Peterky, některé fotky jsou z divadla,“ říká ředitelka liberecké knihovny Blanka Konvalinková. Kromě Krkonošských pohádek se při vernisáži pouštěly různé krátké záběry z dalších filmů, mezi nimi byl i film, který patrně ještě nikdy nikdo neviděl. Našel ho syn Františka Peterky. „Pochází z roku 1965 až 1968, bohužel nevíme, kdo ho natočil. Pan Peterka v něm projíždí městem, ukazuje některé fotky ze svého rodinného archivu. Bohužel se nezachoval zvuk, ten byl zřejmě nahrán zvlášť na magnetofonové pásce,“ vysvětluje Konvalinková.

Zavzpomínat si u fotografií na Františka Peterku můžou návštěvníci Krajské vědecké knihovny v Liberci až do 30. března.

Výstava Střípky ze života Františka Peterky v Krajské vědecké knihovně v Liberci