Královské oslavy připomněly 100. výročí úmrtí posledního majitele zákupského zámku
Na zámku v Zákupech si 2. července 2022 připomněli 100. výročí úmrtí posledního českého krále Karla I. Mimořádně si mohli návštěvníci v zámecké kapli poslechnout tamní harmonium.
Čtěte také
V roce 2022 je to 100 let od úmrtí posledního českého krále Karla I., který byl také posledním habsburským majitelem zámku v Zákupech. I proto si na zámku výročí připomněli akcí, kde se průvodci na prohlídkových trasách více věnovali právě poslednímu českému králi, na nádvoří nechyběla hudební vystoupení a děti mohly v zámecké zahradě plnit nejrůznější soutěžní úkoly.
Už od dopoledních hodin byly v zámeckém parku pro malé návštěvníky připravené nejrůznější zábavní koutky. V 16:30 slavnostně zahájili na nádvoří panelovou výstavy o Karlu I., která tam bude po celou turistickou sezónu. Následovala hudební vystoupení interpretů vážné i popové hudby.
Na trase s názvem „Zámek za císaře Františka Josefa I.“, jejíž součástí je zámecká kaple, byly prohlídky obohacené o hru Miroslava Pošváře na harmonium.
Karel I. byl posledním habsburským majitelem zákupského zámku
Zákupské panství bylo za Františka Josefa I. začleněné do majetku celé rodiny Habsburků, se kterým mohl disponovat jen vládnoucí Habsburk. Karel I. byl poslední vládnoucí Habsburk a poslední majitel zámku, ale jako vládnoucí císař ho nikdy nenavštívil. Podle zákupského kastelána Vladimíra Tregla měl během I. světové války jiné starosti než se rekreovat na zámku.
V době panování Karla I. tedy nebyl zámek císařskou rodinou využívaný, přesto neležel ladem. Za I. světové války fungoval v budově hospodářského dvora vojenský lazaret. Byl tam do konce roku 1918 a fungoval ještě krátce po zániku monarchie. Podle kastelána Tregla se o zámku se uvažovalo jako o letním sídle T. G. Masaryka a dokonce v roce 1919 odtud odvezli nábytek, aby vybavili salonky nově vzniklých ministerstev v Praze.
Karel I. zemřel 1. dubna 1922 ve vyhnanství na portugalském ostrově Madeira. V tento den si na zámku panovníka připomněli také pověšením jeho portrétu, který byl posvěcený a může být vystavený veřejné náboženské úctě. Karel I. Byl totiž v roce 2004 blahořečen římskokatolickou církví. Důvodem k blahořečení byla jeho snaha, ihned po nastoupení na trůn v roce 1916, ukončit probíhající válku, přestože s jejím rozpoutáním neměl nic společného. Bohužel jeho snaha byla marná.
Karel I. je pohřben na ostrově Madeira ve městě Funchal a potomci neuvažují o přemístění jeho ostatků do Vídně. Podle Vladimíra Tregla, kastelána na Zákupech, byla by to prý neúcta k tamním obyvatelům, kteří Karlovi I. a jeho rodině pomohli.
Související
-
Periferie jako téma nové výstavy v Oblastní galerii. Spojuje obrazy Čapka, Lhotáka či Kubišty
Nostalgie periferie je název nové výstavy v liberecké Oblastní galerii. K vidění tam jsou díla českých malířů první poloviny 20. století spojená tématem předměstí.
-
Kam na letní výlet v našem kraji? Poradil Bořivoj Pohl z libereckého turistického oddílu
I když Liberecký kraj není velký rozlohou, přesto nabízí více jak 2 680 kilometrů turistických tras. Je tady také přes 50 hradů a zámků a téměř 40 rozhleden.
-
Na Máchově jezeře začne od 1. července jezdit pravidelný vodní autobus
Každodenní lodní doprava doplní tradiční vyhlídkové plavby z Doks i Starých Splavů. Zavolali jsme do Regaty a zeptali se na podrobnosti.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Drahé hodinky i přezdívka ‚bezdomovec‘. Ficův životní styl přiživuje nejasnosti ohledně jeho příjmů
-
Syrský lid teď nejvíce ze všeho potřebuje čas. Proces smíření potrvá dlouho, zdůrazňuje diplomat
-
Kalifornii pokryl růžový zpomalovač požárů. Ekologové varují před toxickými účinky směsi
-
Musk se stává novodobým krysařem, říká Bartošek. ‚Zasazuje se o svobodu slova,‘ nesouhlasí Hraba