Klíště může nakazit člověka už ve vývojové fázi nymfy, upozorňuje lékařka

S klíšťaty se nesetkáme pouze na jaře a v létě, chytit je můžeme i během teplých zim. Nejrizikovější z hlediska výskytu těchto parazitů je však podzim.

Monika Hausenblasová, ředitelka protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice

Podle MUDr. Moniky Hausenblasové, ředitelky protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Libereckého kraje, můžou být infekční všechna vývojová stádia klíštěte. Jsou tři. „Larva je malá, a vlastně si jí ani nevšimnete. Většinou se nasaje na drobných hlodavcích, a po nasátí se začne přeměňovat v nymfu, což jsou taková malá drobná klíšťata. Všechna tři stádia od larvy, přes nymfu až k dospělci, tak můžou být infekční,“ upřesňuje.

Klíšťovou encefalitidou se ale překvapivě můžeme nakazit i konzumací nepasterizovaného kravského, ovčího, kozího mléka, sýrů a dalších výrobků nepasterizovaného mléka.

Rizikové na výskyt klíšťat jsou listnaté a smíšené lesy, a nejrizikovější jsou podle ní hraniční zóny mezi lesem a loukami, kde je bohatá vegetace, a je tam vhodné mikroklima.

Jaký je rozdíl mezi lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou? Jak se před klíšťaty účinně chránit? Pro které rizikové skupiny je důležité očkování? A na co myslet při odstraňování klíštěte? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související