Klíšťata letos na jaře nakazila méně lidí. I díky koronaviru

Hygienici letos evidují méně případů nákazy lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou na území Libereckého kraje než v loňském roce. Klíště obecné, tedy přenašeč obou těchto onemocnění, bývá aktivní právě už v březnu a v dubnu. A to letos trávili lidé většinu času doma.

Desítky lidí se už letos v Libereckém především nakazily lymskou boreliózou a klíšťovou encefalitidou. Přestože každé z těchto onemocnění má odlišný průběh, jejich společným přenašečem je klíště obecné. To je obvykle aktivní už v březnu a v dubnu, nejvíce pak v květnu, červnu a září.

Čtěte také

Za méně nakažených lidí v našem kraji než vloni do jisté míry může i nový koronavirus, který v polovině března změnil chování lidí. Lidé kvůli obavám z onemocnění Covid-19 trávili více času doma. Kolik lidí se letos boreliózou a encefalitidou nakazilo v regionu, upřesnila Jana Prattingerová z Krajské hygienické stanice v Liberci. „Letos evidujeme 146 případů nákazy lymskou boreliózou, za celý loňský rok to ve všech okresech bylo 269 případů. Klíšťovou encefalitidou se vloni nakazilo 29 lidí, k dnešku evidujeme 13 případů,“ řekla. Kromě jednoho případu se všichni zasažení nakazili přímo v našem kraji.

Jak se chránit?

Důležité je se hned po návratu z přírody, nebo ideálně už během dne, důkladně prohlédnout. Jako prevenci lékaři doporučují používat světlý oděv a také se chránit některým z mnoha druhů repelentů. Pokud klíště objevíte, zásadou číslo 1 je na něj nesahat holýma rukama. To platí i pro případ, kdy klíště vyndáváte domácímu zvířeti. Vhodné je použít dezinfekci na bázi jódu a pak klíště ho viklavými pohyby vytáhnout. Na trhu je k dispozici řada různých doplňků a nástrojů, které jsou k tomu vhodné, například speciální pinzety. Zasažené místo odborníci doporučují opakovaně zakápnout opět dezinfekcí. Naopak nežádoucí je používat k tomu jakékoliv oleje.

autor: Tomáš Tesař
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.