Horké léto: Pijte i bez pocitu žízně a jen čistá voda nestačí

V posledních dnech čelíme vlně veder. Jak se před extrémním horkem chránit? A jak se s ním museli vypořádat například chovatelé zvířat v liberecké zoologické zahradě? Zjišťoval kolega Tomáš Tesař.

Teploty na některých místech Libereckého kraje překročily v posledních dnech hodnotu 34 stupňů Celsia. Podle aktuální předpovědi nás čeká ještě několik dnů, kdy bude výrazně tepleji než na začátku léta. Aby nám horko nezpůsobilo zdravotní komplikace, doporučují odborníci v takovémto období hlavně hlídat si příjem tekutin. Zvlášť starší lidé by pitný režim neměli podceňovat.

Jen voda nestačí

Lékaři doporučují, abychom v horkých dnech nepili pouze obyčejnou vodu, ale spíš tekutiny, které obsahují minerály, tedy různé minerálky nebo zředěné ovocné šťávy, případně vlažný čaj. Vynechat bychom měli i větší množství kávy a jakékoliv energetické nápoje. U seniorů to platí dvojnásob; většina z nich totiž při vyšších teplotách začne mít menší pocit žízně, proto je u nich zvlášť důležité, aby dodržovali pitný režim. Starší lidé by v tomto období také neměli moc vycházet ven, a pokud ano, tak se ideálně zdržovat ve stínu; uvnitř zase v dobře větraných prostorech. Rozhodně je také dobré vynechat zvýšenou fyzickou zátěž.

I zvířatům je teplo

Horku musí čelit nejen lidé, ale také domácí zvířata a ta žijící v zoo. Jak to řeší zaměstnanci například zoologické zahrady v Liberci, popsala mluvčí Barbara Tesařová: „V areálu zoo mají zvířata možnost schovat se pod stromy; ta, která mají naopak horko ráda, mají ve výbězích bazénky, ve kterých se mohou smočit. A například slony ošetřovatelé několikrát za den stříkají vodou z hadice.“ Podobně by se měli lidé starat i o svá domácí zvířata, zjistit jim jak dostatek vody, tak prostory, kde nebudou na přímém slunci.

autor: Tomáš Tesař
Spustit audio

Související