Když jsou zavřené oči, nevyčteme, jestli je člověk přítel, popisuje své snímky fotograf Šimon Pikous

3. květen 2023

Liberecký fotograf Šimon Pikous nedávno uspořádal výstavu Otevři oči. Další ale připravuje, jedna už je v Žitavě, a další se chystají.

„Výstava Otevři oči už skončila, byla v knihkupectví u Fryče a zabývala se ukrajinskými běženci, jestli to takhle můžu říct,“ upřesnil na začátek Šimon Pikous. „Ty obrázky jsem dělal tak, že jsem navštívil ubytovnu v Raspenavě, kde jsem fotografoval lidi, kteří tam žijí. Formát té fotografie byl portrét, čisté obličeje, a ti dotyční měli zavřené oči. K tomu byl připojen popisek s jejich osudy,“ vysvětlil.

„Když jsou zavřené oči, nevyčteme, jestli je člověk přítel nebo nepřítel. Bylo to hodně syrové, záměrně jsem vynechal postprodukční úpravy,“ dodal ještě.

Bude výstava Otevři oči ještě někde k vidění? O čem je žitavská expozice Šimona Pikouse? A jak vznikala výstava Ploučnice – cesta do pravěku, která začne 4. května v Mimoni a 9. května ve Cvikově? Poslechněte si záznam rozhovoru.

autoři: Jakub Marvan , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

zlenice.jpg

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...