Kdy kontaktovat pojišťovnu, když váš majetek poškodila povodeň?
Pojišťovny evidovaly k neděli 15. září zhruba 1500 škodních událostí souvisejících se záplavami a extrémním počasím. Ten hlavní nápor ale očekávají až v dalších dnech, kdy by se situace měla uklidňovat a voda opadat. Co přesně dělat, když váš pojištěný dům a další majetek poškodila velká voda?
Jak postupovat
Česká asociace pojišťoven poškozeným doporučuje, aby v první řadě mysleli na své zdraví a bezpečí, a taky na zdraví a bezpečí svých blízkých. Tedy aby počkali, až voda opadne, a až pak řešili případnou škodu.
Důležité je všechno nafotit, a pokud lidé mají třeba na zahradě spadlý strom nebo stožár, tak poprosit o pomoc s odstraňováním hasiče. I v tomto případě by podle asociace měli lidé všechno dokumentovat.
Kdy volat pojišťovně
Jakmile jsou škody vyfocené a případně odstraněné. Pojišťovna by pak měla co nejdřív dát vědět, kdy pošle technika nebo likvidátora. Zároveň by se lidé měli pokusit laicky odhadnout výši škody a připravit si, pokud je můžou dohledat, pořizovací dokumenty k poškozeným věcem, například účty a faktury.
Mobilní technik pak poškozený dům nebo domácnost obejde, a případně poradí i s tím, jak odstranit různý odpad - například kontaminované potraviny nebo chemikálie. Na náhradu nebudou mít nárok lidé, kteří pojistku uzavřeli krátce před povodní. Podle pojišťoven nebudou propláceny škody způsobené do deseti dnů od uzavření smlouvy.
Kde pojišťovny evidují nejvíc škod
Například u Kooperativy je to v Jihomoravském, Moravskoslezském, Zlínském a Středočeském kraji. Celkem jde o 470 hlášených škod za zhruba 22 milionů korun. Nejčastěji je podle Kooperativy majetek poničený kvůli padajícím stromům a větvím, a nebo lidem nateklo do poškozené střechy. Už ale evidují taky první škody z povodní.
Generali Česká pojišťovna má kvůli záplavám na 115 nahlášených škod, a nejvíc případů mají taky kvůli extrémnímu dešti. Nejčastěji jde o Moravskoslezský kraj a celková výše škod je zatím kolem 13. milionů korun. A například pojišťovna UNIQA registrovala kolem poledne v neděli 15. září přes 100 škod na majetku kvůli spadlým stromům, ale taky třeba desítku poškozených vozidel. Všechny pojišťovny se ale shodují na tom, že nahlášených škod bude přibývat, až voda ustoupí.
Velká radiporadna
Pokud vás zajímá více o náhradě škod, nebo jak zažádat o mimořádné dávky, jaké hygienické zásady při povodních doržovat, či kam se obrátit pro psychologickou pomoc, nalaďte si Český rozhlas Liberec ve středu 18. září. Mezi 10. a 11. hodinou jsme pro vás připravili Velkou radioporadnu, ve které se budete moct v souvislosti s povodněmi zeptat na to, co vás zajímá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.