Dobře zabydlená jurta a téměř potravinová soběstačnost. V Huntířově tak žije rodina s pěti dětmi
Byt v paneláku vyměnili za jurtu na kopci uprostřed luk a pastvin. Typicky mongolská stavba byla nejprve hodně jednoduchá se suchým bio záchodem na zahradě. V nové přístavbě je už teď ale všechno, co mladá rodina s dětmi k pohodlnému životu potřebuje. A bydlení v jurtě s nádherným výhledem do krajiny Českého ráje si nemůže vynachválit.
Jurtu si v Huntířově na Jablonecku před deseti lety postavil Petr Macháček s bývalou manželkou, teď v ní bydlí s Janou Krupovou a spolu se starají o pět dětí ve střídavé péči.
„My jsme začali stavět jurtu koncem léta. Hrubou stavbu jsme dokončili na podzim, a potom jsme ještě až do února dokončovali, abychom se sem vůbec mohli nastěhovat. Koupelna, linka… Nastěhovali jsme se v únoru, ale to byly takové ty extrémní mrazy, asi dvacet stupňů, tak to bylo dost náročné,“ zavzpomínal na začátky bydlení v jurtě Petr Macháček.
Postupně prý začali zjišťovat i nedostatky stavby, třeba jim v izolaci budovy začala kondenzovat vodní pára, takže při oblevě uvnitř kapala voda. Problém později vyřešili dvojitou střechou. V současnosti mají jurtu dobře zaizolovanou. Ve stěnách jsou balíky slámy, v podlaze a stropu pak vlna. Topí si v kamnech dřevem z vlastního lesa, za zimu ho spotřebují asi do deseti kubíků.
A jak si ohřívají vodu? „To je vlastně sporák s troubou, ta je s výměníkem, takže si ohříváme vodu v bojleru. Zároveň ta teplá voda jde do topení, do té přístavby, aby tam měly děti teplo,“ popsal Petr Macháček. V létě ale v kamnech netopí, takže na ohřev vody mají ještě elektrický kotel a na vaření pak sporák.
Kolem jurty mají vlastní ovocné stromy, záhony a fóliovníky, kde pěstují vlastní ovoce a zeleninu. „My jsme z větší části potravinově soběstační. Pěstujeme zeleninu, vajíčka máme svoje, maso, mouku,“ přiblížil Petr Macháček. Maso mají hlavně drůbeží, chovají například brojlery nebo kachny.
„Rozhodně toho v obchodě nekupujeme tolik, ušetří se určitě. A hlavně to, že víte, co si do sebe dáváte, to je také obrovský bonus. A mně přijde, že na tom to celé stojí,“ doplnila Jana Krupová.
Související
-
Zpřísňují pravidla pro novostavby. Musejí být úspornější a stavba se tak může prodražit
Všechny novostavby musí být od roku 2022 mnohem úspornější než doposud. Nařizuje to vyhláška o energetické náročnosti budov, která vychází z evropské směrnice.
-
Jana Krupová - zahradnice z Jablonce nad Nisou
Kopretiny, chrpy, zvonky, různé druhy trav, přidejte kontryhel a jitrocel a kytice z lučního kvítí je hotová. Právě takové váže Jana Krupová z Jablonce nad Nisou.
-
V jurtě se dá bydlet celoročně, je levná a nepotřebuje...
Brniště na Českolipsku v sobotu hostilo již pátý Festival jurt, zaměřený již tradičně na ekologii, řemesla a přírodní stavitelství. Bylo sice horko, ale v postavený...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka