Kde a co studovat v Libereckém kraji a které obory jsou podporovány stipendii
Žáci základních škol mají do 1. března podat přihlášku na některou střední školu. Tradičně velký zájem je o gymnázia, zajímavé nabídky mají i odborné školy. O řemesla už takový zájem není, ty ale kraj podporuje stipendii.
Čtěte také
Liberecký kraj víc než dvanáct let podporuje vybrané učební obory, o které je na trhu práce velký zájem. Studenti mohou za tři roky získat až 21 tisíc korun. Jak se stipendia osvědčila v České Lípě, zjišťoval redaktor Jiří Jelínek.
Střední průmyslovou školu strojní a elektrotechnickou a Vyšší odbornou školu navštívila redaktorka Jana Švecová a s jejím ředitelem Jaroslavem Semerádem a současnými i budoucími studenty školy mluvila o tom, co od této školy čekat a o jaké obory je největší zájem.
Krajská stipendia pomáhají v Libereckém kraji zachránit některé učňovské obory, a to i v oblasti zemědělství a lesnictví. Zavolali jsme řediteli Střední školy hospodářské a lesnické ve Frýdlantu Miroslavu Kudrnovi a zeptali se na podrobnosti.
Střední umělecko-průmyslová škola v Železném Brodě otevírá novou specializaci v oboru aplikovaná chemie se zaměřením na nanotechnologie. Co přesně tam žáci mohou studovat, jsme se zeptali ředitele školy Jan Háska.
Poslechněte si reportáže a rozhovory.
Související
-
SUPŠS v Železném Brodě slaví. A má i svou minci
Česká národní banka připomíná 100. výročí založení železnobrodské Střední uměleckoprůmyslové školy sklářské stříbrnou pamětní dvousetkorunou. Jak vypadá?
-
Živě od vás: Střední škola hospodářská a lesnická Frýdlant
Jak jsme se sami ve středu 23. března mohli přesvědčit, mezi mistry a učni na frýdlantské Střední hospodářské a lesnické škole panuje přátelská atmosféra.
-
Učím žáky, že nábytek musí sloužit, říká ředitel školy, kde vyrábějí i oceňovaná umělecká díla
V kateřinské střední škole najdeme i učební obory pro žáky se zájmem o výrobu nábytku, nebo umělecké truhlářství. Jak si vedou, prozradil ředitel školy, pan Roman Bečka.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.