Jejich život je o tvrdé práci v podzemí, ale taky o tradicích a rituálech. Říkají si „uraňáci“

Uraňáci: Muzeum Stráž pod Ralskem

16. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výstava hornických trofeji v muzeu ve Stráži pod Ralskem
Předchozí díl
Následující díl

Věděli byste, co nemáte dělat, když řídíte výtahovou klec do uranového dolu? A víte, co mají společné ovce a těžba uranu?

Z úst horníků-uraňáků, kteří těžili nedaleko Stráže pod Ralskem a Hamru na Jezeře radioaktivní uranovou rudu, jsme už slyšeli spoustu historek. Taky jsme nahlédli do dolů. Teď zamíříme do strážského městského muzea. Tam můžete vidět spoustu zajímavých exponátů z historie i současnosti hornictví. A jak v muzeu zjistila redaktorka Ivana Bernáthová, řadu z nich darovali sběratelé i samotní uraňáci.

V současné době už jsou všechna uranová důlní díla zlikvidována. Na místě dolu Hamr I teď stojí architektonicky velmi zajímavý památník. Ovšem až od roku 2037 budou odborníci odstraňovat ekologické následky po chemické těžbě uranu. A dalších pár let ještě potrvá rekultivace krajiny.

Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Děsivá freska válečné krajiny, u které se nepřestávám smát.

Petr Gojda, slovesný dramaturg, Centrum výroby Českého rozhlasu

Osudy dobrého vojáka Švejka

Osudy dobrého vojáka Švejka KOMPLET

Koupit

Pro jedny šťastný blb a ignorant, pro druhé vychytralý šašek. Pro nadporučíka Lukáše boží dobytek. Pro jedny ikona totálního odcizení a nihilismu, pro jiné bojovník proti válce, pro další anti světec a antihrdina. Čte Oldřich Kaiser