Jaroslav Rudiš na Pražském hradě: Málem jsem se tu ztratil. Asi se sem vydám ztratit se literárně…
28. října 2024 večer uděloval prezident Petr Pavel státní vyznamenání. Tentokrát ocenil na Pražském hradě 56 osobností, tedy o něco méně než v roce 2023. Oceněnými jsou lidé napříč obory, z politiky, kultury i sportu. Jedním z oceněných je také spisovatel Jaroslav Rudiš, autor filmových scénářů, divadelních a rozhlasových her, který žije v Lomnici nad Popelkou a v Německu, a píše česky i německy.
Čtěte také
Turnovský rodák, spisovatel Jaroslav Rudiš vystudoval němčinu a dějepis na Pedagogické fakultě Technické univerzity Liberec. Jako učitel také nějaký čas pracoval, dělal ale i DJ nebo manažera punkové skupiny, živil se jako novinář.
Debutoval v roce 2002 románem Nebe pod Berlínem, za který získal Cenu Jiřího Ortena. Následovaly romány Grandhotel, Potichu, Konec punku v Čechách nebo Winterbergova poslední cesta, novely Národní třída a Český ráj, „cestovatelská příručka“ Návod k použití železnice. Jeho nejnovější knihou jsou Vánoce v Praze, představil je například na oslavách 100 a 120 let Krajské vědecké knihovny v Liberci 24. října.
S výtvarníkem Jaromírem 99 vytvořil Jaroslav Rudiš kultovní komiks Alois Nebel, podle kterého byl natočen stejnojmenný animovaný film, a nastudována divadelní inscenace v Divadle Františka Xavera Šaldy v Liberci.
„Mám velkou radost, těší mě to. Beru to tak, že to je ocenění pro mého nakladatele,“ reagoval na ocenění. A vzápětí prozradil svůj možný budoucí plán… „Málem jsem se tu ztratil, už podruhé v životě na Pražském hradě. Až jsem si říkal, že bych se sem měl vypravit a ztratit se tu literárně.“
Jaroslav Rudiš publikuje také v němčině, v roce 2021 ho za sbližování Čechů a Němců ocenil prezident Frank-Walter Steinmeier Záslužným řádem.
Poslechněte si rozhovor, který s Jaroslavem Rudišem natočila kolegyně Ivana Bernáthová, když spisovatel dostal ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje 2019.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka