Japonsko v centru Liberce. Za vysokým plotem se ukrývá botanický skvost s jezírkem i čmelínem

7. říjen 2021

Pan Pavel Smrž, syn někdejšího velmi novátorského ředitele Botanické zahrady v Liberci, vybudoval v centru krajského města divukrásnou zahradu se skalkou. Jaké květiny tam rostou teď, které vysadí na zimu, co potřebuje zahrádkář k vytvoření podobné zahrady? Přímo v zahradě to zjišťovala redaktorka Ivana Bernáthová.

Nechte se pozvat do malé, ale unikátní botanické zahrady. Nachází se přímo v centru Liberce, u rušné ulice, ale málokdo o její existenci ví. Je totiž ukrytá za vysokým živým plotem. Zahrada hýří nádhernými podzimními barvami exotických stromů a keřů. Redaktorka Ivana Bernáthová, která za majitelem a budovatelem zahrady Pavlem Smržem přišla, si připadala tak trochu jako v Japonsku.

Proč pan Smrž zahradě říká evropská-japonská? V čem se tyto dva styly zahrad liší? Co všechno v zahradě roste? A co by nemělo v japonské zahradě chybět? Poslechněte si reportáž.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.