Jako Minority Report: V podnikatelském inkubátoru v Liberci se rodí inovace, které možná změní svět
Jestli máte rádi sci-fi, možná je pro vás projekt libereckých výzkumníků a inovátorů splněným snem. Propojuje možnosti virtuální reality a videomappingu; jinými slovy nabízí interaktivní projekci obrazu, který reaguje na pohyby uživatele. Jiří Kula a David Zacho ze společnosti nullspaces a Jiří Hořavka ze studia Stroy mluvili s redaktorem Davidem Hamrem v podnikatelském inkubátoru Lipo.ink v Liberci.
Představte si asistované vaření, kdy vás technologie provází celým postupem, a kontroluje, jestli volíte správné ingredience…
Jiří Kula, nullspace
Vize, zobrazené v seriálu Star Trek nebo filmu Minority Report, hlasově ovládané osvětlení a multimediální zařízení, jako počítač, projektor a promítací plátno, trojrozměrná barevná projekce v celé místnosti, jsou blízko realitě.
Možnosti uplatnění technologie jsou velmi rozmanité nejen v herních aplikacích; v libereckém inkubátoru zájemcům ukazují experimentální „fotbálek” pro dva hráče, který můžete vidět ve videu, ale i ve vzdělávání, nebo při zcela běžných činnostech. „Představte si třeba asistované vaření, kdy vás naše technologie nejen provází celým postupem, ale dokonce kontroluje, jestli volíte správné ingredience,” fantazíruje nad možnostmi nové technologie jeden z jejich tvůrců, Jiří Kula.
Uplatnění nového propojení videomappingu a virtuální reality vidí jeho tvůrci nejprve v průmyslu, kde by mohlo asistovat při manuální pásové výrobě a vést operátory pracovním postupem. Jak ale tvůrci systému sami říkají, možnosti jsou netušené a nelze nevidět obrovský potenciál v herním průmyslu. Na rozdíl od generace dnešních hráčů, sedících odděleně se sluchátky, každý u svého počítače, by se ti noví mohli pořádně zapotit a trávit čas společně.
Související
-
Hudební nástroj není posilovna, aby ho člověk překonával. Musí inspirovat, říká Jan Provazník
K hudbě se Jan Provazník dostal přes svého staršího bratra, který ho ve čtrnácti letech vzal na festival. Tehdy se Janovi zalíbila foukací harmonika, dnes je všechno jinak.
-
Patří staré pružinové kanape na smetiště? Podle smržovského restaurátora nábytku rozhodně ne
Vyplatí se sedací soupravy po babičce renovovat? Podle restaurátora klasického nábytku Michala Beneše stojí za to tyto poklady uchovávat a to nejen z nostalgie.
-
Možnosti jsou nekonečné, hranice jsou jenom v našich hlavách, říká liberecký nožíř
Milan Pokorný a Marek Procházka vyvinuli nerezovou damaškovou ocel. Redaktor David Hamr se při návštěvě jejich dílny zajímal o vlastnosti i jedinečnost nového materiálu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.