Jak mohou mikroorganismy ovlivnit bezpečnost jaderného odpadu v úložišti, zkoumají vědci v Liberci
Od roku 2050 by Česká republika mohla mít hlubinné úložiště jaderného odpadu. Vědci Technické univerzity v Liberci řeší vliv mikroorganismů na bezpečnost budoucího úložiště.
Liberečtí vědci zkoumají vliv mikroorganismů na bezpečnost hlubinného úložiště jaderného odpadu. Odborníci z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace při Technické univerzitě v Liberci se zabývají především mikrobiální korozí, která by mohla narušit schránku odpadu.
Věnují se také vlivu mikroorganismů na bentonit, tedy jílu, ve kterém bude odpad uložený. Procesy vědci zkoumají v řádu desítek měsíců a na základě výsledku simulují proces, který může trvat i stovky tisíc let.
„Mluvíme o tom jako o uloženém obalovém souboru, což je kovový kontejner, v kterém bude ukryté vyhořelé palivo,“ vysvětluje vědecká pracovnice týmu, který se problematice věnuje, Kateřina Černá. „Zkoumáme především problematiku mikrobiální koroze, i to, jestli v bentonitu nemůže vlivem bakterií docházet k nějaké degradaci,“ pokračuje.
V boxu vědci přes gumové rukávy pracují na projektu, který se týká toho, jestli bakterie dokáží bentonitu nějak ublížit. „Cílíme na extrém, abychom uměli podchytit, co se tam bude v reálu dít,“ doplňuje další vědecká pracovnice univerzity Veronika Hlaváčová.
Na výzkumu vědci spolupracují s Českým vysokým učením technickým, správou úložiště radioaktivního odpadu a Ústavem jaderného výzkumu v Řeži u Prahy.
Jakou dobu působení dokáží vědci nasimulovat? A čemu výsledky výzkumu použijí? Poslechněte si reportáž Tomáše Mařase.
Související
-
Detekční štítek prozradí, jestli oblečení prošlo praním. Vyvinuli ho v liberecké univerzitě
Novinka Technické univerzity v Liberci pomůže provozovatelům internetových obchodů. Speciální štítek umí odhalit, že zákazníci oblečení, které vracejí, nosili a vyprali.
-
Ohlédnutí za Dnem otevřených dveří v CXI na liberecké univerzitě
Liberecké univerzitní centrum CXI, tedy Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace, otevřelo na začátku června své dveře zájemcům o technologie a výzkum.
-
Vědci liberecké univerzity ekologicky likvidují nebezpečné chemikálie ze skládky v polském Jaworznu
Technologii čištění kontaminovaných vod ze skládek chtějí vědci liberecké Technické univerzity využít i jinde. Úspěšně už funguje dva roky u Hájku na Karlovarsku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.