Jak chránit peníze před hackery nebo inflací, téma pro právníka Pavla Vintra

Inflace, hackeři, špatná investice. Obavy ze ztráty či znehodnocení peněz má každý majitel bankovního účtu. Jak nejlépe ochránit naše finance, to nám přišel poradit právník Pavel Vintr.

„Nejčastějším případem ztráty peněz nejsou už krádeže nebo jiné takové bývalé metody, ale myslím si, že výrazně častější je takzvaný phishing, neboli různé sms zprávy, případně e-maily, které se snaží z kapes lidí vylákat jejich finanční prostředky,“ uvedl právník Pavel Vintr. Tyto zprávy, ať už v telefonu, e-mailu nebo třeba ve Whatsappu či podobných aplikacích, mají podle něj určité charakteristické znaky.

Hostem ve studiu Českého rozhlasu Liberec byl právník Pavel Vintr, poradil například, jak chránit své peníze v online prostředí

„Klasické znaky, že jde o zprávu, která se vás snaží okrást, je divná e-mailová adresa, nebo neznámé zvláštní telefonní číslo, optimálně ještě ze zahraničí. Gramatické chyby v textu, protože ti pachatelé nepíšou ty zprávy individuálně, ale jsou to hromadně rozesílané zprávy, takže tam mají automatické překladače, které generují spoustu chyb. Nebo to jsou zprávy nabízející neuvěřitelné podmínky různých produktů, případně výher nebo dědictví po neexistujícím strýčkovi v Jižní Africe,“ nastínil náš dopolední host.

Jaké jsou metody internetových podvodníků? Co se stane, když klikneme na falešný odkaz v našem telefonu? A funguje dvoustupňové ověřování? Tématem v Dopoledni pod Ještědem nebyly jen internetové podvody, ale také rady, jak ochránit peníze před inflací, do čeho investovat, nebo kdo je finanční arbitr a kdy se na něj obrátit.

autoři: Pavel Kudrna , reČRoL
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.