Jablonec nad Nisou obnovil sbírku pro ukrajinské uprchlíky. Přijímá věci pro lidi, kteří ve městě hledají azyl

15. březen 2022 14:05

Jablonecká radnice pokračuje v humanitární sbírce. Je určená pro ukrajinské uprchlíky, kteří do města dorazili. Vybírají se hlavně karimatky, spacáky a deky, trvanlivé potraviny, nebo hygienické potřeby. Sbírka potrvá do 17. března v jabloneckém Eurocentru. Otevřené je každý den od 14 do 18 hodin.

Zatímco v přechozím týdnu se v Jablonci vybírala humanitární pomoc pro ukrajinskou Vinnyci, tedy oblast, s níž pojí Liberecký kraj partnerství, aktuálně jsou to věci pro uprchlíky, kteří potřebují azyl u nás.

„Výtěžek sbírky, která byla pořádaná v Eurocentru, jsme celý odevzdali a teď, když k nám přijdou Ukrajinci, tak jim nemáme co nabídnout. Proto tahle sbírka, která je rozeslaná jak mezi organizace, tak i na veřejnost. Za každou pomoc děkujeme,“ vysvětlila mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.

Jablonecké Eurocentrum, kam lidé mohou pomoc nosit, bude otevřené do čtvrtka 17. března, každé odpoledne od 14 do 18 hodin. Mezi věci, které jsou potřeba, patří hlavně:

  • spacáky
  • karimatky a teplé deky
  • instantní a trvanlivé potraviny
  • plastové nádobí
  • veškeré hygienické potřeby
  • ručníky a osušky
  • papírové kapesníky

Podle údajů ministerstva vnitra bylo v Jablonci nad Nisou k 14. březnu zhruba pět stovek lidí. Ti, kteří tam mají nějaké příbuzné, žijí u nich, a to někdy i v nelehkých, improvizovaných podmínkách. Běžencům nabídl magistrát místa na svých ubytovnách, někteří lidé byli také ubytováni ve středoškolském internátu. Kapacita je ale omezená.

Pokud bude válka pokračovat a do země budou přicházet další uprchlíci, plánuje vedení města zřídit další improvizovaná lůžka v městské hale a také v atletické hale na Střelnici. I proto teď vybírá hlavně karimatky a deky.

Jablonecká radnice také vyzývá ke spolupráci dobrovolníky, kteří by ukrajinské uprchlíky doprovodili na jednání s úřady, nebo jim pomohli s orientací ve městě a podobnými praktickými záležitostmi, s nimiž se v cizí zemi setkávají.

Naléhavě také shání dobrovolníky z řad psychologů a psychoterapeutů, kteří by pomáhali ženám a dětem vypořádat se s traumaty, které přinesl útěk, opuštění domova, ale i samotná válka kterou nikdo, navíc v takové síle a brutalitě nečekal.

autoři: Jana Švecová , reČRoL
Spustit audio

Související