Hygienici potvrdili na Českolipsku další případy mutace koronaviru označované jako delta, dříve indická

10. červen 2021 10:00

V okolí Nového Boru hygienici potvrdili dalších 5 případů nákazy mutací koronaviru označovanou jako delta, dříve indická. V ohnisku nemoci v regionu je tak zatím 7 potvrzených výskytů této mutace.

Jak na webu krajské hygienické stanice v Liberci informovala její mluvčí Zuzana Balašová, nových případů přibývá už jen ojediněle. Od druhé poloviny května bylo v oblasti laboratorně potvrzeno 88 případů koronaviru.

Čtěte také

„V současné době v ohnisku přibývají pouze ojedinělé případy, a to případy aktivně vyhledané, to je kontakty dříve nemocných," uvedla Balašová. Pro 53 lidí nakažených koronavirem už skončila nařízená izolace. Nakažlivější variantu delta potvrdila laboratoř v Drážďanech metodou sekvenace.

Opatření proti šíření mutace delta

„Vzhledem k tomu, že protiepidemická opatření byla nastavena ihned při podezření na variantu, potvrzení varianty, neznamená žádnou změnu v prováděných opatřeních," dodala krajská mluvčí hygieny.

V regionu se ve zvýšené míře hygienici ve spolupráci s policisty zaměřili na dodržování vládních opatření v restauracích, školách či firmách. Zrušené byly i některé akce, na nichž se očekávala účast většího množství návštěvníků, a v regionu se i testuje víc než jinde.

Na Českolipsku, kam patří i oblast Nového Boru, za posledních sedm dnů v přepočtu na 100 000 lidí přibylo 18 nově potvrzených případů. To je nejméně v rámci celého Libereckého kraje; nejhůře je na tom Liberecko s 32 novými případy. Sedmidenní incidence podle tohoto přepočtu za celý kraj je 27 nových případů. A i když se dostala v posledních dvou dnech pod hodnotu 30, nadále platí pro školáky v Libereckém kraji povinnost učit se v rouškách. To samé platí v zemi ještě v Jihočeském a Zlínském kraji.

„Hygienici vyhodnocují opatření na základě týdenního trendu. Pokud budou na konci týdne v krajích incidence pod 25, ministerstvo zdravotnictví navrhne změnu na pondělním jednání vlády s ohledem na aktuální epidemickou situaci v regionech," uvedla pro ČTK mluvčí ministerstva zdravotnictví Gabriela Štěpanyová.

autoři: Jiří Jelínek , reČRoL | zdroje: iRozhlas , ČTK
Spustit audio

Související