Hudba hraná hromy, simulátor zemětřesení i účes vytvořený statickou elektřinou. Tématem Setkání u mikrofonu tentokrát byla iQLANDIA

Děti v Libereckém kraji mají tento týden jarní prázdniny, proto jsme se rozhodli prozkoumat jednu z místních volnočasových institucí, která je zároveň i jednou z  nejnavštěvovanějších v zemi. Na prohlídku iQLANDIE vás pozve její ředitel a zároveň jeden z moderátorů Setkání u mikrofonu Pavel Coufal.

„Science centrum je něco jako muzeum, ale není to čisté muzeum. Podobně jako muzeum je to velká budova plná exponátů, ale ty exponáty jsou interaktivní. To znamená, že na rozdíl od muzeí a galerií, kde se musíme koukat a nesmíme na nic sahat, jdou science centra úplně opačným směrem a naopak vyžadují nějakou interakci s tím exponátem. To znamená, že vy k němu přijdete, za něco taháte, mačkáte, tlačíte, zkoušíte… a na oplátku vás ten exponát něco naučí,“ přiblížil povahu iQLANDIE jeden z hostů Pavla Coufala, lektor Petr Desenský.

Ten má na starosti expozici o matematice, ve které se tato věda prezentuje zábavnou formou. Jedním z tamních exponátů je například přístroj, který vypadá jako výherní automat, ale ve skutečnosti je to pomůcka k pochopení pravděpodobnosti. Dalším je pak biliár doplněný o snímací technologii, která díky speciálnímu softwaru dokáže vypočítat, kam koule pojede. Hráči tak lépe pochopí osovou souměrnost, kterou pak můžou uplatnit třeba právě u kulečníku.

Hudba hraná hromy

Jednou ze zastávek rozhlasové procházky po iQLANDII byl i Teslův transformátor v expozici Živly. To je zařízení, kterým chtěl kdysi geniální vynálezce Nikola Tesla šířit bezdrátově elektřinu. „Podařilo se mu to do jisté míry. Nad tím Teslovým transformátorem jsou zářivky, které tam jsou zavěšeny pouze na provázcích. A jak jsme viděli, tak opravdu blikaly a svítily, když byl Teslův transformátor zapojen,“ představil působivý přístroj v expozici Živly odborný lektor Martin Novák.

V libereckém science centru prezentují Teslův transformátor tak, že hraje populární písničky. „Reproduktory vůbec nepotřebujeme, protože to, co jste tady slyšeli, tak to vlastně hrály blesky. Respektive hromy,“ doplnil Martin Novák, který pak s Pavlem Coufalem ještě vyzkoušel další z exponátů – simulátor zemětřesení.

Afro, postel z hřebíků i robot 

A o čem v prázdninovém Setkání u mikrofonu ještě uslyšíte? Například o humanoidním a mluvícím robotovi Thespianovi, o Pascalovu louskáčku na ořechy, termokamerách a zvířecích smyslech, o tajemství fakírova lože, nebo třeba o Van de Graaffově generátoru, který návštěvníkům vyrobí originální účes alá afro. A dozvíte se také, jaký program je připraven pro diváky v Planetáriu. Poslechněte si celé Setkání u mikrofonu, třeba vám bude o jarních prázdninách dobrou inspirací, jak s dětmi využít volný čas.

autoři: Pavel Coufal , reČRoL
Spustit audio

Související