Historii a cesty knoflíků z Jizerských hor až za oceán mapuje výstava Nezbytné detaily

24. říjen 2024

Nosíme je téměř denně, ale jejich výrobě rozumí málokdo. Produkce knoflíků má na severu Čech dlouhou tradici. Vyvážely se odtamtud až za oceán.

Nejen to, že knoflíky z Jablonecka a Jizerských hor se vyvážely až do Spojených států amerických, ale také podrobnosti o jejich výrobě přibližuje výstava Nezbytné detaily v Muzeu skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Vystavují tam knoflíky různých velikostí, barev a tvarů z různých období, i nabídkové a podnikové vzorníky. Tradiční knoflíky z této sklářské oblasti byly ze skla. Vyráběly se ale i z netradičních materiálů.

„Produkce v regionu Jizerských hor a podhůří není výhradně skleněná, i když je pravda, že mačkaný skleněný knoflík je králem sortimentu,“ vysvětluje Kateřina Hrušková, kurátorka výstavy.

„Na začátku byly dva typy sortimentu. Knoflíky skleněné a knoflíky kovové. Původně se sklo zpracovávalo u kahanů ručně, později se začaly nahřívat tyče v pecích a mačkalo se kleštěmi. To vydrželo první dvě třetiny 19. století. A konec 19. století, to je velký boom dalších materiálů,“ říká.

Později podle ní přibylo dřevo a rohovina, takzvaná přírodní slonovina, tedy druh palmového ořechu, kterému se také říká ořech kamenáč, který při vyschnutí vypadá jako slonovina. V meziválečném období se přidala široká škála plastických hmot.

„Místní výrobci dokázali imitovat a napodobit jakýkoliv módní materiál v dané aktuální době, a vyrobit z bižuterních materiálů v požadovaném vzhledu, v odpovídající kvalitě a velmi dobré ceně,“ dodává s tím, že nejvíce se knoflíky vyvážely do západní Evropy a do Spojených států amerických.

„První extrémní konjunktura byla v druhé polovině 60. let 19. století. Říkáme tomu období ‚knoflíková horečka‘, to je období spojené s vdovstvím anglické královny Viktorie. V momentě, kdy zemřel její manžel princ Albert, oblékla černý šat a vyzdobila své šaty šperky a doplňky z gagátu. To je černý jantar, jeden z nejdražších materiálů na světě. A to je to, co napodobuje ten náš černý knoflík,“ připojuje ještě kurátorka.

Výstava Nezbytné detaily potrvá v jablonecké Muzeu skla a bižuterie do začátku září 2025. Podívat se tam byl redaktor Tomáš Mařas, poslechněte si reportáž.

autoři: Tomáš Mařas , reČRoL
Spustit audio

Související