EXKLUZIVNĚ: Pokud Skalku nepostavíme, nemá smysl dál na Ještědu zůstávat, říká slovenský miliardář

17. září 2020

Igor Rattaj, slovenský miliardář a majitel společnosti Tatry Mountain Resorts, vysvětluje, proč je pro ještědský lyžařský areál v Liberci důležitá nová sjezdovka a co se stane, když její stavbu zablokují ekologové. S obavami také vyhlíží nadcházející zimní sezonu, kterou ovlivní koronavirus. „Krizový scénář je asi takový, že kapacita střediska se bude rovnat kapacitě ubytovaných, na sjezdovce tak bude minimální počet, ale cena bude maximální,“ říká.  

Přinášíme rozhovor, který Igor Rattaj exkluzivně poskytl naší redaktorce Janě Pšeničkové.

Čtěte také

Otázka: Pokud nepostavíte novou sjezdovku Skalka na Ještědu, zůstanete v Liberci jako nájemci areálu nebo odejdete?

„Nebylo by, kde zůstat, to co tam momentálně je, není areál, který bychom chtěli do budoucna provozovat. Zavázali jsme se, že budeme středisko dál rozvíjet, s takovým záměrem jsme ho od města přebírali. V současné době ale generuje ztrátu, moc tam toho není, jen pár strmých a úzkých sjezdovek a pokud tam chceme normální sjezdovku, tak logicky je to právě Skalka, protože je u ní lanovka.“

Otázka: Čekali jste takový odpor ekologů, kteří se proti výstavbě lanovky postavili?

„Nějaký odpor jsme čekali, to se děje vždy, v každém projektu, ale nemyslím, že je to tak zásadní, snažím se být teď častěji v Liberci, abych zjistil, jaké jsou ohlasy ostatních Liberečanů, nejen odpůrců. Zatím mám pocit, že většina výstavbu podporuje.“

Otázka: Pro vás je ale rozhodující, že jste získali kladné stanovisko ke studii EIA, která výstavbu posuzuje s ohledem na životní prostředí. Teď jednáte aktivně i s ekology a snažíte se jim nabídnout řešení. Ale přesto, pokud byste s výstavbou nezačali letos, dává vám to ještě smysl na Ještědu zůstat?

„Pokud Skalka nebude, tak to smysl nedává. EIA je pro nás odborná argumentace a ta řekla, že výstavba proběhnout může, všechny ostatní argumentace beru jako čistě politické projevy. Ale snažíme se najít s odpůrci kompromis, zavázali jsme se třeba, že vysadíme dvacet hektarů lesa i přesto, že vykácíme šest. A já pevně věřím, že Skalku postavíme.“

Čtěte také

Otázka: Co pro vás Ještěd znamená? Z laického pohledu je to investice, která se vám přece nevrátí?

„To si nemyslím, z hlediska byznysu to nebude velké terno, ale myslím, že společnost TMR je dost velká na to, aby si mohla dovolit ne vždy mega úspěšné investice. A pro nás je Ještěd pokus, je to příměstský areál, hodinu v dojezdové vzdálenosti je Praha, za rohem je Německo, Polsko, silná Mladá Boleslav. Ještědský areál bude vždy o tom, že si dáte pár dobrých jízd, bude to městský typ areálu a my chceme vyzkoušet, jestli to funguje jako jinde ve světě, třeba ve Vancouveru.“

Otázka: Vy jste v jednom z nedávných rozhovorů řekl, že je možné, že Ještěd necháte pro určitý typ lyžařů.

„Uvažovali jsme, jestli ho nenecháme jen pro lyžaře, nebo jen pro snowboardisty, anebo pro leváky, praváky, gaye, ale to není to podstatné, chtěl bych, aby ten kopec měli Liberečané zase rádi, přijde mi, že jsou na něj vysazení, kdysi ho milovali, stále je ikonický s tím svým vysílačem, je to něco jako Eifflelovka pro Paříž, ale na to lyžování zanevřeli, není v takové kvalitě, jak by chtěli. A pro mě je výzva je tam znovu dostat, aby tam jezdili rádi.“

Otázka: Možná kdybyste koupili Ještěd a opravil ho, tak byste si Liberečany získal?

„Oprava Ještědu to je v Liberci citlivé téma, jak mi bylo řečeno. Ale možná, když se nám podaří zadrápnout jedním drápkem na Skalce a možná druhým v samotném areálu, tak se můžeme bavit o dalších výzvách a jednou z ní je i samotný vysílač. Takže mluvit by se to o tom dalo, ale nejdříve se musíme chytit na kopci a na městě.  A pokud najdeme souhru, vidím tu obrovský prostor pro věci, které tu můžeme udělat.“

Otázka: Baví ještě lidi lyžování?

„Baví, ale tíhnou spíše k tomu zážitkovému lyžování, i já dnes vyjedu na svah, dám dvě jízdy a pak už se přesouvám jen z bufetu do bufetu a využívám ty příležitosti, které areál nabízí.“

Otázka: Toužíte se svou společností expandovat třeba do Jizerských hor?

„Na to je brzy, já bych rád do Krušných hor, ale na to není vhodná doba. Stále nejsou dořešené ani Krkonoše. A Jizerky? Vše záleží na tom, jak se nám zadaří v Liberci, když najdeme kompromis a areál si získá svou popularitu, můžeme se rozvíjet dál. Ale nechci nic slibovat.“

Otázka: Tématu koronavirus se nevyhneme. Zkomplikovala vám nemoc život?

„Koronavirus nám ukončil dříve sezonu a trochu naboural léto, což nebyla až taková tragédie, ale ta se může stát teď v zimě. Omezí nám to určitě provoz, ale nikdo nevím, jak. Je to velký problém například na Slovensku, kde nikdo nedává jednoznačné garance a pravidla. V Rakousku řekli, že nebudou zavírat lyžařská střediska plošně, protože je to pro ně důležitý zdroj obživy, pokud budou zákazy, pak lokální. To řekli na začátku září, aby nabídli nějakou jistotu provozovatelům a klientům, nic takového ale nezaznělo ani v Čechách ani na Slovensku. Jdeme tak všichni do obrovské nejistoty.“

Otázka: Nemůžete ani připravovat krizový scénář?

„Ten je asi takový, že kapacita střediska se bude plus minus rovnat kapacitě ubytovaných, na sjezdovce tak bude minimální počet, ale cena bude maximální, nic jiného by nám nezbývalo. Ale nerad bych to, rád bych, abychom zůstali v nějakých rozumných mantinelech, aby lidé nebyli vystavováni šoku, už teď neví, co mají čekat.“

Tatry mountain resorts, a.s. je firma provozující skiareály a turistickou infrastrukturu působící na Slovensku, v Česku a Polsku. Centrála sídlí v Demänovské dolině v Nízkých Tatrách.

Do Česka TMR vstoupilo v sezóně 2012/13, kdy společnost Melida, a.s. začala pronajímat a provozovat skiareál ve Špindlerově Mlýně. Dalším pilířem TMR v České republice je od prosince 2017 skiareál Liberec-Ještěd, který má v pronájmu firma TMR Ještěd a.s., vlastněná tímto holdingem stoprocentně. Dále vlastní golfový a běžkařský areál Ostravice v Čeladné, kde má též hotel.

Zdroj: Wikipedia

  

autor: Jana Pšeničková
Spustit audio

Související