Dva lidé, jeden tým, jeden cíl. Jablonečtí hasiči Zdeněk Vrána a Vojtěch Prášil přivezli zlato z berlínského závodu

I když původně patřili každý do jiného týmu, poté, co oba jejich kolegové onemocněli, spojili se v jeden. A ve své kategorii závod Berlin Firefighter Stairrun vyhráli.

Berlin Firefighter Stairrun bývá označován za nejtěžší závod v Evropě. Profesionální hasiči vyběhnou na závodní trať, na které musí co nejrychleji překonat náměstí Alexanderplatz a poté zdolat 39 pater výškové budovy s převýšením 110 metrů.

To vše absolvují v kompletní vystroji, tedy v třívrstvém zásahovém oděvu, zásahové obuvi, s přilbou a aktivním dýchacím přístrojem. Po celou dobu závodu navíc musí být dvojice nedělitelná, tedy na dohled od sebe, od 35. patra až do cíle musí být na vzdálenost paže.

Členové Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje ze stanice Jablonec nad Nisou prozradili, co museli v náročné soutěži překonávat, jaká jsou pravidla a jak zúročí některé disciplíny v praxi.

Poslechněte si záznam rozhovoru.

autor: Pavel Kudrna | zdroj: HZS Libereckého kraje
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.