Do restaurace, baru i sauny: S testem, očkováním, nebo po covidu-19. A s rouškou nebo respirátorem

31. květen 2021 10:48
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Plavání, bazén

S novým pracovním týdnem přichází další uvolnění některých protiepidemických opatření, které tentokrát přišlo rychleji, než se původně čekalo. Co všechno od pondělí 31. května už zase můžeme?

Rychlejší rozvolnění

Nejvyšší správní soud zrušil omezení provozu restaurací, ale i heren nebo kasin. Ministerstvo zdravotnictví, které opatření přijímá, podle něj nemělo dostatečnou oporu v zákoně. Resort opět vedený Vojtěchem Adamem za hnutí ANO proto v pátek rozhodl, že od pondělí 31. května dojde k velkému rozvolnění protikoronavirových opatření. Za přísných hygienických podmínek můžou otevřít třeba restaurace, bazény, sauny, wellness nebo kluby.

Restaurace, hospody, diskotéky a kluby

Ode dneška znovu otevírají vnitřní prostory restaurací a dalších stravovacích zařízení. Kapacita omezena nebude. Hostů může být tolik, kolik je míst k sezení. U stolu ale budou moci sedět nejvýše čtyři lidé. Mimo konzumování lidé musí mít roušky a ke vstupu budou i nadále nutné negativní testy na koronavirus, očkování nebo potvrzení o prodělání nemoci covid-19.

Čtěte také

Za obdobných kapacitních podmínek můžou dnes otevřít také hudební, taneční, herní a další společenské kluby a diskotéky. Pro návštěvníky také platí stejné povinnosti ohledně prokázání bezinfekčnosti. Přísnější je ale pravidlo o ochraně dýchacích cest, návštěvníci klubů a diskoték musí mít respirátor třídy FFP2 nebo vyšší. Vláda také zakázala živou hudbu a tanec.

Bazény a  wellness

Znovu můžou otevřít nejen venkovní koupaliště, ale také bazény a wellness. Ty se měly původně otevřít spolu s restauracemi až 14. června. Provozovatelé nesmí dovnitř pustit více než 30 procent maximálního počtu návštěvníků. Stejně jako v restauracích se lidé navíc budou muset prokázat potvrzeným PCR nebo antigenním testem, certifikátem o očkování nebo dokladem o prodělání nemoci covid-19 v posledních 180 dnech. V prostorách bazénů není povinný respirátor, ten, a to třídy FFP2, musí mít lidé naopak v šatnách, vstupní hale nebo odpočinkové zóně.

Čtěte také

Provozovatele bazénů v Libereckém kraji nečekané rozhodnutí vlády zaskočilo. Bazény nejsou připravené, musejí se nejprve napustit a provést všechny úpravy.  „V žádném případě nebudeme nyní otevírat, v bazénu nemáme vodu a minimálně týden nám bude trvat, než se voda napustí a nahřeje,“ přiblížila situaci vedoucí jabloneckého bazénu Jitka Hájková. Plavecká hala v Jablonci nad Nisou tak otevře až v původně plánovaném termínu 14. června.

O týden dříve otevře liberecký bazén. V Jilemnici zatím otevřou jen saunu a solnou jeskyni. A bazén Na Výšince neotevře ani Turnov. Personál se totiž přesouvá na venkovní koupaliště v Maškově zahradě. Tam plánují otevřít s ohledem na počasí zřejmě až první červnový víkend.

Další rozvolnění

Od pondělka se také lidé můžou setkávat ve větších skupinách. Například při sportu, oslavách nebo obřadech může být nově 75 lidí uvnitř a až 150 venku. Otevírají se také hrady a zámky. Už dnes mohou lidé třeba na Sychrov. Tam se také od června vracejí některá venkovní divadelní představení. Pokud se nic nezmění, v srpnu by se tam mohly odehrát i tradiční Skotské hry.

autoři: Jana Švecová , Pavel Kudrna | zdroj: iROZHLAS.cz
Spustit audio

Související