Další putování po stopách místopisných jmen obcí a vísek Libereckého kraje
Další putování po stopách místopisných jmen obcí a vísek Libereckého kraje: Honsob
Žili, nebo nežili ve vesničce Honsob v Českém ráji sobi? V prvním díle druhé řady seriálu o vesničkách s kuriózními jmény hledala odpověď redaktorka Ivana Bernáthová.
Vesnička Honsob leží pod Drábskými světničkami a patří pod obec Březina. Kolegyně Ivana Bernáthová cestou tam potkávala samé milé a pohodové lidi se smyslem pro humor. Hledala totiž odpověď na otázku, zda v Honsobu někdy žili sobi.
Honsobák Jaroslav Šorejs říká, že jméno vesnice je trochu záhada: „Moje babička říkávala, že se tahle osada původně jmenovala Porostlá,“ říká. Ovšem, v 17. století Honsob zřejmě dostal jméno po jednom z významných obyvatel, Hoňsoběm, což znamenalo záškodník, německy Packknecht.
Sobi tady samozřejmě nežijí, zato kousek od Honsobu hnízdí nádherní čápi: „Asi pět set metrů odsud se slétají k topolům, letos vyvedli tři čápata. A tamhle se pasou na vojtěšce, “usmívá se další z obyvatelek Jaroslava Holasová.
Lidem se v Honsobu díky hezké přírodě žije dobře: „Máme krásný výhled na Drábské světničky, to si beru dalekohled a dívám se na ně z balkónu. Když tam lezou horolezci, vidím je úplně nádherně,“ chválí blízkost Českého ráje Jaroslav Šorejs.
Starostka Březiny, pod kterou Honsob patří, Dagmar Svobodová, prozradila, že se Honsob brzy díky novým domkům rozroste a Březina je na případný baby boom připravena. „Máme zrekonstruovanou mateřskou školu a nové dětské hřiště, novou lanovou dráhu, houpací hnízdečko, děti z toho mají radost, já bydlím blízko, takže slyším dětský hlahol až domů,“ pochvaluje si.
Střediskovou vesničku Březinu zdobí historický kostel svatého Vavřince, který má unikátní dřevěné patro věže. Památka se opravuje a tamní obyvatelé mají radost, že byla zařazena do Programu obnovy architektonického dědictví pro rok 2022.
Honsob sám by potřeboval přívod plynu, který sice v Březině je, ale Honsob je více než kilometr vzdálený a na výstavbu potrubí a potřebné technologie už nezbyly peníze: „Mám kotel automat na oříšek, pořídil jsem ho z kotlíkové dotace. A je to v pohodě, můžu oříšek kombinovat se dřevem. A ostatní to mají podobně, takže si navzájem neznečišťujeme ovzduší,“ dodává obyvatel Honsobu u Březiny Jaroslav Šorejs.
Související
-
Řemeslo žije! Pojďte se s námi podívat za roubenkáři, kloboučnicí, přadlenou, šindelářem a pletařkou
Umějí se ohánět pořízem, zručně zacházejí s vřetánkem nebo s orobincovými došky. Obnovují stará řemesla a navazují tak na fortel našich předků.
-
Skuhrov, Tample, Pipice. Putování po stopách místopisných jmen obcí a vísek Libereckého kraje
Víte, kde najdete Pipice a Babinec? Proč se ve Skuhrově naříkalo? Redaktorka Ivana Bernáthová poodhalí, jak přišly obce v našem kraji k možná neobvyklým jménům.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka