Capoeira se podobá tanci, jde ale o účinné bojové umění. Ti nejlepší v tomto sportu se utkali v Liberci

Liberec o víkendu 12. a 14.  dubna hostil Mistrovství České republiky v unikátní kombinaci tance, akrobacie a bojového umění capoeira. Sportovní klání pro malé i velké jsme navštívili s mikrofonem.

„Je to brazilské bojové umění, které je lehce netradiční, protože se vyvinulo z boje otroků v Brazílii za svobodu. Takže otroci, kteří museli skrývat, že se připravují na boj, že se připravuji na útěk z plantáží, a potom na následný boj proti otrokářům, tak to skrývali do tance. Potom v 19. století, když byla capoeira zakázaná, policií pronásledovaná, tak to přesně vždycky jenom kamuflovali: my tady jenom tančíme. Ale je to boj z ulice, tudíž velmi účinný,“ přiblížil Tomáš Zummer, předseda libereckého klubu capoeiry a prezident České Asociace Capoeiry.

Tento bojový sport se podobá tanci, v některých jeho částech totiž nedochází ke kontaktu. „To jsou ty pomalejší hry, ty rituálnější, které se hrají pro získání kontroly. A zároveň je to i takové poděkování všem těm tradicím, které předcházely té capoeiře. Ale ta bojová, tam samozřejmě kontakt je. Capoeira ale z principu místo bloků a síly dává přednost navazování, a proto to vypadá, že je to taneční, že je to sehrané. Ale rozhodně tam sehrané není vůbec nic a ty útoky jsou opravdu vedené naplno,“ vysvětlil Tomáš Zummer.

Do libereckého klubu Vem Camará Capoeira chodí také spoustu dětí. „Myslím si, že capoeira je jedna z nejkomplexnějších a nejlepších aktivit, nejenom pro děti. Rozvíjí kreativitu, rozvíjí rytmus, rozvíjí komunitu, rozvíjí myšlenku být silným článkem ve společnosti a pomáhat ostatním. To je vlastně základní princip filozofie naší školy,“ doplnil Tomáš Zummer. Capoeira je podle něj vhodná pro všechny generace, děti na tréninky berou od čtyř let.

Co všechno se hodnotilo na libereckém Mistrovství České republiky v bojovém sportu capoeira, to se dozvíte v rozhovoru prezidenta České Asociace Capoeiry Tomáše Zummera s redaktorem Jarioslavem Hořením.

Spustit audio

Související