Malá Nisanka, Nisanka a Nisanka plus. Jablonecký folklorní soubor je v nejlepších letech

Lidovou kulturu v písních a tancích přibližuje jablonecký folklorní soubor Nisanka už 60 let. 27 let je vedoucí souboru paní Jana Hamplová.

Čtěte také

„V roce 1964 při Základní škole 5. května Marta Nováková založila Dětský folklorní soubor jako kroužek, všem se to strašně líbilo, děti postupně vyrostly, a mnozí z nich, a to je asi unikát, dodneška tančí, sice ne v hlavním souboru Nisanka, ale máme i takový odloučený spolek, který je u Domu dětí a mládeže Vikýř, a to je Nisanka plus, a to jsou tedy ti bývalí členové, kteří se nechtěli tancování vzdát,“ říká s obdivem v hlase Jana Hamplová, která sama začínala v takzvané Malé Nisance, když jí bylo 9 letech.

V čem je tento soubor unikátní? Které regiony ve svých tanečních vystoupeních prezentuje? Kdo se stará o hudební doprovod? Nakolik je v současné době mezi mladou generací zájem o lidový tanec a hudbu? A jak budou probíhat oslavy 60. výročí založení souboru? Poslechněte si záznam rozhovoru.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.