Bývalá slévárna v dolním centru Liberce může být kulturním centrem. Otevře už v září
Na rekonstrukci historické budovy z roku 1858 na rohu Resslovy ulice se město Liberec pokusí získat dotaci. Objekt bude přístupný už letos na podzim během Dnů evropského dědictví a Artweeku.
„Budoucnost Linserky by měla být v kulturně-kreativnímu inkubátoru, analogicky k Lipo.inku, který má kraj, aby tam byla zastoupena zejména různá kulturně kreativní odvětí. Univerzita, respektive fakulta umění a architektury, by tam chtěla mít svůj výstavní prostor,“ uvedl náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr za Starosty pro Liberecký kraj.
Čtěte také
Radnice chce lokalitu takzvaného Papírového náměstí přeměnit v kreativní čtvrť a využít ji při kandidatuře na Evropské hlavní město kultury pro rok 2028. „Naším záměrem je, aby bývalá slévárna Linser byla první majákem kreativní městské čtvrti a plnila v prvé řadě funkci kulturní a vzdělávací," uvedl primátor města Jaroslav Zámečník za Starosty pro Liberecký kraj.
Zatím jde jen o vize a teprve se připravuje urbanistická studie na revitalizaci území, které je jednou z nejstarších částí města. Dlouhodobě patří mezi zanedbaná místa v centru, i když v posledních letech se zde některé domy opravily. Vizí města je, že by v parteru budovy mohl být prostor pro kavárnu či obchod předmětů vzniklých v ateliérech, které by byly společně s dílnami pro kreativce v prvním a druhém patře. Vzniknout by tam mohla i galerie.
Podle městského architekta Jiřího Janďourka už nyní projevilo zájem o využití budovy studio _STROY nebo Člověk v tísni s projektem, do něhož je zapojená umělkyně Toy Box. „Přilehlý městský park by mohl sloužit pro veřejné a kulturní vzdělávací akce, než bude území zastavěno," dodal architekt.
V přízemí omšelé budovy, do níž i zatéká, je nyní nástrojárna, jinak je prázdná. Město se podle Zámečníka pokusí na její rekonstrukci získat evropskou dotaci. Odhaduje, že budou potřeba desítky milionů korun.
Budova je posledním zbytkem továrního komplexu založeného v roce 1858 Christianem Linserem. Podnik se nejprve orientoval na zařízení pro textilní průmysl, pivovary či hasičské sbory a později na motorismus. „Tady vznikly první čtyřtaktní motory na území tehdejšího Rakousko-Uherska a spolupráce Linsera a Liebiega (továrník a další průkopník motorismu) vedla ke zrození Reichenberger Automobil Fabrik. Takže tady se skutečně díváme na budovu, která byla svědkem těch nejlepších průmyslových kořenů, které ve městě Liberci máme, čili je to významné kulturní dědictví pro nás," uvedl náměstek primátora Jiří Šolc ze Starostů pro Liberecký kraj.
Město i proto zvažuje, že dá podnět k zařazení budovy mezi památky.
Související
-
Blažkárna: Budoucnost ostudné obří díry na libereckém Perštýně
Před více než 30 lety tam měly být osmi až třináctipatrové paneláky. A také školky, obchody a sportoviště. Přišla změna režimu a stráň na Perštýně zůstala prázdná.
-
Textilana: místo, které už roky zarůstá trávou a leží ladem. Teď má šanci stát se ozdobou Liberce
Pro Liberec je to jeden z brownfieldů. Podle nové územní studie se má ale stát moderním centrem s byty, kancelářemi, obchody a vlastním náměstím.
-
Liberecké tiskárny se mění. Ze zchátralého areálu bude výstavní čtvrť
Rozlehlý areál koupil developer Jan Konhefr, a chce ho změnit na moderní čtvrť s byty a kancelářemi. 200 let staré vily zachová a opraví, stejně jako bývalé tovární bloky.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Vládní voliče odrazují upatlané kompromisy. Ale ani Babiš není rozhodný vůdce, připomíná Dolejší
-
Útočník z New Orleans jednal sám, s výbuchem cybertrucku neměl nic společného, tvrdí FBI
-
Mexiko omezuje migraci i drogové kartely. Snaží se tím předejít naplnění Trumpových hrozeb
-
Ekonom Kovanda: Historický okamžik. Po 60 letech budeme zcela nezávislí na ruských energiích