Atmosféra celku je důležitá, hodně ale záleží na detailech. Jedinečný Český ráj Zdeňka Mrkáčka míří na plátna kin
Spisovatel, fotograf a ochránce přírody Zdeněk Mrkáček si na vizitky může doplnit kameraman, scénárista a režisér. Předpremiéru jeho dokumentárního filmu Jedinečný Český ráj navštívil redaktor Jaroslav Hoření, jehož hlas filmem provází.
Asi jen málo obdivovatelů Českého ráje nezná Zdeňka Mrkáčka. Český ráj zachytil v několika knížkách s úžasnými fotografiemi, které nyní rozpohyboval v celovečerním dokumentu Jedinečný Český ráj. Na předpremiéře se nejen se Zdeňkem Mrkáčkem setkal redaktor Jaroslav Hoření, který dokument doplnil mluveným slovem.
„Byl bych rád, aby diváci chápali náš dokument jako poselství toho, jak je Český ráj rozmanitou a pestrou krajinou a že je důležitá ta atmosféra celku, ale hodně záleží i na detailech, rostlinách a živočiších. S těmi je potřeba vycházet jako s našimi sousedy,“ vysvětlil Zdeněk Mrkáček.
Natáčení a sběr materiálu na film trvaly 10 let. Co bylo nejsložitější natočit? S jak velkým množstvím materiálu pan Mrkáček pracoval? Jak spolu se střihačem Pavlem Bartákem vybírali finální záběry? A jak autor hudby Martin Hybler tvořil hudbu k dokumentu? Poslechněte si záznam.
Související
-
O přírodě Českého ráje píše Zdeněk Mrkáček knihy, teď o ní točí film. Kdy bude premiéra?
Ornitolog, ochránce přírody, spisovatel a fotograf Zdeněk Mrkáček se pustil do další profese a natáčí dokumentární film o Českém ráji. Na co se můžeme těšit?
-
10 NEJ Libereckého kraje: Trosky
Nejznámějším symbolem Českého ráje je zřícenina hradu Trosky, který na konci 14. století nechal na ojedinělém skalnatém útvaru vybudovat Čeněk z Vartemberka.
-
Na procházce Hruboskalskem. Lovce a sběrače doby kamenné nahradili turisté
Hruboskalsko patří mezi nejoblíbenější místa Českého ráje. S ředitelem Muzea Českého ráje v Turnově Janem Prostředníkem se tam vydal redaktor Jaroslav Hoření.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Procházet se vesmírem a dotýkat se hvězd je možné i ve svěrací kazajce…
Jan Pokorný, moderátor


Tulák po hvězdách
Vězeň Darrell Standing, původně profesor agronomie, byl za vraždu svého kolegy odsouzen na doživotí. Pět let pak strávil ve tmě v samovazbě, dost často i ve svěrací kazajce.